NCAA Men’s Tournament Glance


NCAA Tournament Glance

By The Associated Press

All Times EDT

Indianapolis

FIRST FOUR

Thursday, March 18

At Simon Skjodt Assembly Hall

Bloomington, Ind.

Mount Saint Mary’s (12-10) vs. Texas Southern (16-8), 5:10 p.m.

Norfolk State (16-7) vs. Appalachian State (17-11), 8:40 p.m.

At Mackey Arena

West Lafayette, Ind.

Wichita State (16-5) vs. Drake (25-4), 6:27 p.m.

Michigan State (15-12) vs. UCLA (17-9), 9:57 p.m.

———

EAST REGIONAL

First Round

Saturday, March 20

At Mackey Arena

West Lafayette, Ind.

Michigan (20-4) vs. Mount St. Mary’s-Texas Southern winner, 3 p.m.

At Simon Skjodt Assembly Hall

Bloomington, Ind.

LSU (18-9) vs. St. Bonaventure (16-4), 1:45 p.m.

At Hinkle Fieldhouse

Indianapolis

Colorado (22-8) vs. Georgetown (13-12), 12:15 p.m.

At Bankers Life Fieldhouse

Indianapolis

Florida State (16-6) vs. UNC-Greensboro (21-8), 12:45 p.m.

At Hinkle Fieldhouse

Indianapolis

BYU (20-6) vs. Michigan State-UCLA winner, 9:40 p.m.

At Lucas Oil Stadium

Indianapolis

Texas (19-7) vs. Abilene Christian (23-4), 9:50 p.m.

At Mackey Arena

West Lafayette, Ind.

UConn (15-7) vs. Maryland (16-13), 7:10 p.m.

At Hinkle Fieldhouse

Indianapolis

Alabama (24-6) vs. Iona (12-5), 4 p.m.

Second Round

Monday, March 22

Michigan-Mount. St. Mary’s_Texas Southern winner vs. LSU-St. Bonaventure winner, TBA

Florida State-UNC Greensboro winner vs. Colorado-Georgetown winner, TBA

Texas-Abilene Christian winner vs. BYU-Michigan State_UCLA winner, TBA

Alabam-Iona winner vs. UConn-Maryland winner, TBA

Regional Semifinals

Saturday, March 27 or Sunday, March 28

TBD vs. TBD, TBA

TBD vs. TBD, TBA

Regional Championship

Monday, March 29 or Tuesday, March 30

Semifinal winners, TBA

———

SOUTH REGIONAL

First Round

Friday, March 19

At Lucas Oil Stadium

Indianapolis

Baylor (22-2) vs. Hartford (15-8), 3:30 p.m.

At Mackey Arena

West Lafayette, Ind.

North Carolina (18-10) vs. Wisconsin (17-12), 7:10 p.m.

At Indiana Farmers Coliseum

Indianapolis

Villanova (16-6) vs. Winthrop (23-1), 9:57 p.m.

At Lucas Oil Stadium

Indianapolis

Purdue (18-9) vs. North Texas (17-9), 7:25 p.m.

At Simon Skjodt Assembly Hall

Bloomington, Ind.

Texas Tech (17-10) vs. Utah State (20-8), 1:45 p.m.

At Bankers Life Fieldhouse

Indianapolis

Arkansas (22-6) vs. Colgate (14-1), 12:45 p.m.

At Hinkle Fieldhouse

Indianapolis

Florida (14-9) vs. Virginia Tech (15-6), 12:15 p.m.

At Mackey Arena

West Lafayette, Ind.

Ohio St. (21-9) vs. Oral Roberts (16-10), 3 p.m.

Second Round

Sunday, March 21

Baylor-Hartford winner vs. North Carolina-Wisconsin winner, TBA

Purdue-North Texas winner vs. Villanova-Winthrop winner, TBA

Arkansas-Colgate winner vs. Texas Tech-Utah State winner, TBA

Ohio State-Oral Roberts winner vs. Florida-Virginia Tech winner, TBA

Regional Semifinals

Saturday, March 27 or Sunday, March 28

TBD vs. TBD, TBA

TBD vs. TBD, TBA

Regional Championship

Monday, March 29 or Tuesday, March 30

Semifinal winners, TBA

———

MIDWEST REGIONAL

First Round

Friday, March 19

At Indiana Farmers Coliseum

Indianapolis

Illinois (23-6) vs. Drexel (12-7), 1:15 p.m.

At Hinkle Fieldhouse

Indianapolis

Loyola Chicago (24-4) vs. Georgia Tech (17-8), 4 p.m.

At Bankers Life Fieldhouse

Indianapolis

Tennessee (18-8) vs. Oregon State (17-12), 4:30 p.m.

At Indiana Farmers Coliseum

Indianapolis

Oklahoma State (20-8) vs. Liberty (23-5), 6:25 p.m.

At Hinkle Fieldhouse

Indianapolis

San Diego State (23-4) vs. Syracuse (16-9), 9:40 p.m.

At Lucas Oil Stadium

Indianapolis

West Virginia (18-9) vs. Morehead State (23-7), 9:50 p.m.

At Bankers Life Fieldhouse

Indianapolis

Clemson (16-7) vs. Rutgers (15-11), 9:20 p.m.

At Simon Skjodt Assembly Hall

Bloomington, Ind.

Houston (24-3) vs. Cleveland State (19-7), 7:15 p.m.

Second Round

Sunday, March 21

Illinois-Drexel winner vs. Loyola Chicago-Georgia Tech winner, TBA

Oklahoma State-Liberty winner vs. Tennessee-Oregon State winner, TBA

West Virginia-Morehead State winner vs. San Diego State-Syracuse winner, TBA

Houston-Cleveland State winner vs. Clemson-Rutgers winner, TBA

Regional Semifinals

Saturday, March 27 or Sunday, March 28

TBD vs. TBD, TBA

TBD vs. TBD, TBA

Regional Championship

Monday, March 29 or Tuesday, March 30

Semifinal winners, TBA

———

WEST REGIONAL

First Round

Saturday, March 20

At Bankers Life Fieldhouse

Indianapolis

Gonzaga (26-0) vs. Norfolk State-Appalachian State winner, 9:20 p.m.

At Lucas Oil Stadium

Indianapolis

Oklahoma (15-10) vs. Missouri (16-9), 7:25 p.m.

Creighton vs. UC Santa Barbara (22-4), 3:30 p.m.

At Simon Skjodt Assembly Hall

Bloomington, Ind.

Virginia (18-6) vs. Ohio (16-7), 7:15 p.m.

At Bankers Life Fieldhouse

Indianapolis

Southern Cal vs. Wichita State-Drake winner, 4:30 p.m.

At Indiana Farmers Coliseum

Indianapolis

Kansas (20-8 vs. E. Washington (16-7), 1:15 p.m.

Oregon (20-6) vs. VCU (19-7), 9:57 p.m.

Iowa (21-8) vs. Grand Canyon (17-6), 6:25 p.m.

Second Round

Monday, March 22

Gonzaga-Norfolk State_Appalachian State winner vs. Oklahoma-Missouri winner, TBA

Creighton-UC Santa Barbara winner vs. Virginia-Ohio winner, TBA

Kansas-E. Washington winner vs. Southern Cal-Wichita State_Drake winner, TBA

Iowa-Grand Canyon winner vs. Oregon-VCU winner, TBA

Regional Semifinals

Saturday, March 27 or Sunday, March 28

TBD vs. TBD, TBA

TBD vs. TBD, TBA

Regional Championship

Monday, March 29 or Tuesday, March 30

Semifinal winners, TBA

———

FINAL FOUR

Saturday, April 3

At Lucas Oil Stadium

Indianapolis

National Championship

Monday, April 5

At Lucas Oil Stadium

Indianapolis