MT’s Jacobs Honorable Mention, All-Ohio


Staff report



Jacobs

Jacobs


The Division II girls basketball All-Ohio team lists have been released.

Miami Trace High School junior Hillery ‘Bean’ Jacobs was named Honorable Mention, All-Ohio.

Jacobs was named Second Team, All-District. She averaged 10.5 points, 6.5 rebounds, 2.5 assists, 1.5 blocks and 1.2 steals per game.

Jacobs shot 50 percent inside the arc and 72 percent from the free throw line.

Division II Players of the Year are Claire Henson, Germantown Valley View and Faith Stinson, Sheridan.

Dave Honhart of Eaton, Roy Infalvi Jr., Perry and J.D. Walters, Sheridan, were tri-coaches of the year.

Jacey Harding of Chillicothe, Avery Miller of Unioto and Kelli Stewart of Waverly were named Special Mention, All-Ohio.

Kenzie Davis of Jackson, Gabby McConnell of Circleville, Gracie Dean of Hillsboro, Bailey Vulgamore of Waverly were among those named Honorable Mention, All-Ohio.

2022 Division II Girls Basketball All-Ohio Teams

Players of the Year: Claire Henson, Germantown Valley View; Faith Stinson, Thornville Sheridan

Coaches of the Year: Dave Honhart, Eaton; Roy Infalvi Jr., Perry; J.D. Walters, Thornville Sheridan

First Team

Claire Henson, Germantown Valley View, 5-10, sr., 19.6; Ella Riggs, Indian Hill 5-9, sr., 21.3; Sarah Ochs, Dayton Carroll, 5-5, sr., 17.1; Mari Bickley, Shaker Heights Laurel, 5-11, jr., 17.0; Lexi Howe, Dresden Tri-Valley, 5-10, jr., 17.6; Emily Bratton, Bloom-Carroll, 5-7, so., 17.4; Faith Stinson, Sheridan, 6-1, sr., 14.3; Lily Bottomley, Northwest, 6-2, jr., 16.8; Bailey Shutsa, Norton, 5-5 1/2, sr., 13.1; Sophie Niese, Shelby, 5-6, sr., 9.1.

Second Team

Catara DeJarnette, Chagrin Falls Kenston, 5-6, Sr., 17.5; Alexa Hocevar, Chesterland West Geauga, 6-0, jr., 16.5; Mary Ferrito, Jonathan Alder, 5-9, sr., 18.2; Daniya McDonald, Whitehall, 6-0, so., 20.4; Kiki McElrath, Hartley, 5-6, jr., 17.1; Ella Wigal, Granville, 5-11, jr., 15.5; Jamisyn Stinson, Sheridan, 5-10, So., 17.2; Abbie Smith, Vincent Warren, 6-0, Sr., 16.6; Gia Casalinova, CVCA, 5-8, jr., 16.2; Chelsea Evanich, Marlington, 5-10, so., 15.8; Marianna Plas, Vermilion, 5-6, sr. 19.2.

Third Team

Jada Pohlen, Hamilton Badin, 5-10, sr., 14.0; Riley Smith, Kettering Archbishop Alter, 6-2, so., 14.5; Morgan Kiser, Dover, 5-7, sr., 15.9; Ella Brandewie, Hartley, 6-3, jr., 11.6; Cate Schieber, Granville, 5-9, sr., 12.5; Cameron Zinn, Vinton County, 5-11, Sr., 13.7; Naomi Benson, Streetsboro, 6-2, fr., 14.0; Emma Pedroza, Napoleon, 5-7, sr., 14.3; Brooklyn Davis, Norwalk, 5-6, jr., 13.2; Bekah Conrad, Bellville Clear Fork, 6-4, sr., 17.3.

Special Mention

Kendall Dieringer, St. Marys Memorial, 5-8, sr., 14.6; Brinn Hunt, Toledo Central Catholic, 5-10, sr., 11.2; Zoe Best, Lima Shawnee, 5-9, so., 16.3; Olivia Baker, Shelby, 5-8, sr., 15.3; Tegan Bartoe, Vinton County, 5-8, Sr., 16.8; Hannah Logan, Caledonia River Valley, 5-10, sr., 18.0; Angela Kumler, New Concord John Glenn, 6-3, sr., 11.2; Kinsey Patterson, Millersburg West Holmes, 5-4, sr.,10.9; Bailey Eddleman, Uhrichsville Claymont,5-6, jr., 14.0; Jersey Draughn, Zanesville 5-6, so., 12.8; Ava Patti, Rocky River, 5-9, so., 11.7; Kaci Kanicki, Ashtabula Edgewood, 5-7, Jr., 18.0; JaC’ana Anderson, Perry, 5-10, 11.8; Abbey Schmitz, Oberlin Firelands, 5-11, sr., 16.9; Deborah Davenport, Cincinnati Woodward, 6-2, sr., 16.8; Jacey Harding, Chillicothe, 5-8, Jr., 22.0; Avery Miller, Chillicothe Unioto, 5-8, sr., 14.0; T.J. Carpenter, Jackson, 5-11, So., 11.8; Mallory Hawley, Pomeroy Meigs, 5-9, sr., 17.5; Hannah Rauch, Fairfield Union, 5-5, sr., 9.5; Kelli Stewart, Waverly, 5-10, jr., 18.0; Laurell Brown, Lodi Cloverleaf, 5-10, sr., 21.9; Sophia Gregory, West Branch, 6-1, so., 12.8; Chloe Neider, Struthers, 5-6, jr. 14.5; Ashley Cudnik, Canal Fulton Northwest, 5-10, jr., 13.1; Annie Watson, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-0, sr., 11.0; Victoria McKnight, Copley, 5-10, jr., 12.9.

Honorable Mention

Alana Kramer, London, 5-8, jr., 13.2; Reese Pittman, Bloom-Carroll, 5-6, sr., 11.7; Evan Platfoot, Jonathan Alder, 5-7, so., 10.2; Sydnie Smith, Bexley, 5-10, jr., 13.7; Emma West, Highland, 5-10, sr., 13.3; Kylee White, Licking Valley, 5-6, sr., 13.6; Olivia Baumann, Eaton, 6-0, jr., 8.1; Jordan Pettigrew, Ponitz, 5-6, Sr., 21.3; Kacie Badylak, Cincinnati McNicholas, 5-8, sr., 15.0; Mari Gerton, Cincinnati Summit Country Day, 5-7, fr., 16.5; Mahya Lindesmith, Hamilton Badin, 5-7, sr., 14.8 ; Peyton Shafer, Goshen, 5-9, so., 18.5; Alex Frazee, Vincent Warren, 5-9, jr., 15.7; Kenzie Davis, Jackson, 5-11, so., 11.7; Rylee Lisle, Pomeroy Meigs, 6-0, jr., 12.0; Claire Cooperider, Fairfield Union, 5-11, sr., 8.5; Gabby McConnell, Circleville, 5-10, so., 10.9; Hillery Jacobs, Miami Trace, 5-8, jr., 10.5; Gracie Dean, Hillsboro, 5-7, sr., 16.3; Bailey Vulgamore, Waverly, 5-9, jr., 15.1; Bailey Beckstedt, Sheridan, 5-7, sr., 10.0; Tori Jones, Dover, 5-6, sr., 14.7; Mya Oliver, New Concord John Glenn, 5-8, fr., 14.7; Kenli Norman, Byesville Meadowbrook, 5-6, so., 13.5; Jenna Cassidy, Minerva, 5-2, sr., 13.5; Anna Krupa, Dresden Tri-Valley, 5-8, sr.. 13.0; McKenna Scott, Wintersville Indian Creek, 5-6, fr., 12.5; Alexis Thoburn, St. Clairsville, 5-7, sr.,12.3; Hillari Baker, Carrollton, 5-6, so., 12.0; Jeanne Hujer, Richfield Revere, 5-7, sr. 7.1; Tori Smith, Lodi Cloverleaf, 5-11, sr., 14.8; Autumn Meyer, Medina Buckeye, 6-1, sr., 19.8; Abbie Davidson, Salem, 5-5, jr., 8.9; Rylee Hutton, Salem, 5-5, soph, 8.9; Aaliyah Wirth, Wooster Triway, 5-8, so. 13.4; Anna Lippiatt, Beloit West Branch 6-0, sr., 8.6; Connie Cougras, Poland Seminary, 5-4, sr., 12.4; Maggie Pavlansky, Cortland Lakeview, 5-8, jr., 12.8; Sieasia Tripplett, Girard, 5-4, jr., 10.8; Abaigh Fischer, Ravenna Southeast, 5-10, sr., 11.1; Maria Warner, Alliance Marlington, 5-4, jr., 11.2; Shelby Emich, Copley, 5-9, jr., 9.5; Gabby Destefano, Norton, 5-11, sr., 8.7; Lauryn Stover, Gates Mills Gilmour Academy, 5-10, Sr. 10.7; Helen Holley, Shaker Heights Laurel, 6-1, so., 10.0; Taylor Skinner, Jefferson Area, 5-11, Sr., 14.3; Delaney Peters, LaGrange Keystone, 5-7, jr., 15.8; Kate Bollinger, Gates Mills Hawken, 5-8, jr., 15.0; Taylor Haynes, Cleveland Heights Lutheran East, 5-5, so., 15.0; Lilly Stukus, Chagrin Falls, 5-6, fr., 11.8; Kelley Baker, Sandusky Perkins, 6-2, sr., 4.9; Brooklyn Vaughn, Toledo Central Catholic, 5-11, so., 10.8; Ava Craddock, Lima Bath, 5-8, sr., 13.8; Reese Grothaus, Bryan, 5-7, jr., 11.7 ; Haylee Baker, Shelby, 5-8, sr., 12.5; Emma Bollinger, Bellevue, 5-6, sr., 14.3; DC Lanier, Port Clinton, 5-2, so., 20.2; Ryann Steinbrick, Oak Harbor, 5-9, sr., 21.1.

Jacobs
https://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2022/03/web1_Hillery-Jacobs-Mug-2021-22-2.jpgJacobs

Staff report