Tigers win Blue Lion Invitational


By Chris Hoppes - choppes@aimmediamidwest.com



The Washington Blue Lion track teams hosted their annual invitational Friday, April 16.

The McClain Tigers won both the boys and the girls meets.

Washington was fifth in the girls’ meet and sixth in the boys’ meet.

For Washington, Jeleeya Tyree-Smith won the high jump, clearing 5’ 0”.

Chloe Lovett won the 100-meter hurdles in a time of 16.80.

Lovett was second in the 300-meter hurdles in 49.11.

Jacob Stone won the pole vault for the Blue Lions, clearing the bar at 13’ 0”.

Sterling Smith won the shot put with a throw of 46’ 9”.

Paris Nelson was second in the 110-meter hurdles with a time of 17.35.

The Blue Lions will host Wilmington Tuesday at 4:30 p.m.

Washington girls results:

Shot put: Emilee Wilson, 11th, 22’ 8”; Ozlyn Racine, 15th, 18’ 2 1/2”

High jump: Jeleeya Tyree-Smith, 1st, 5’ 0”; Laurel Marting, 5th, 4” 4”

Pole vault: Kaithlyn Maquilling, 5th, 7’ 6”

2000-meter steeplechase: Kayli Merritt, 7th, 11:26.80; Jordan McCane, 9th, 12:14.30

4 x 800-meter relay: 8th, 13:35.03 (Mia Moats, Shelbee Crago, Maggie Copas, Diya Patel)

100-meter hurdles: Chloe Lovett, 1st, 16.80; Morgan Cartwright, 9th, 19.02

100-meter dash: Kierstyn Mitchell, 7th, 13.97; Aaralyne Estep, 14th, 14.72

4 x 200-meter relay: 4th, 1:58.35 (Jeleeya Tyree-Smith, Kierstyn Mitchell, Chloe Lovett, Isabella Racine)

1600-meter run: Cloe Copas, 3rd, 5:40.87; Maggie Copas, 11th, 7:03.01

4 x 100-meter relay: 4th, 57.34 (Morgan Cartwright, Kierstyn Mitchell, Arianna Heath, Haley Brenner)

400-meter dash: Megan Sever, 12th, 1:13.91

300-meter hurdles: Chloe Lovett, 2nd, 49.11; Laurel Marting, 6th, 55.41

800-meter run: Cloe Copas, 3rd, 2:34.45; Mia Moats, 12th, 3:05.89

200-meter dash: Isabella Racine, 4th, 29.55; Kierstyn Mitchell, 6th, 29.86

3200-meter run: Maggie Copas, 12th, 15:02.0

4 x 400-meter relay: 4th, 4:42.60 (Cloe Copas, Megan Sever, Laurel Marting, Chloe Lovett)

Long jump: Aaralyne Estep, 11th, 13’ 1 1/2”; Megan Sever, 15th, 12’ 8”

Discus throw: Abigail Joseph, 12th, 53’ 10”; Ozlyn Racine, 15th, 45’ 6”

Girls team scores: McClain, 1st, 134; Circleville, 2nd, 121; Hillsboro, 3rd, 89.5; Jackson, 4th, 87.5; Washington, 5th, 79; Logan Elm, 6th, 73; Zane Trace, 7th, 61.5; Vinton County, 8th, 51.5

Washington boys results:

Discus throw: Sterling Smith, 3rd, 119’ 8”; Trevor Crocker, 8th, 101’ 0”

2000-meter steeplechase: Caden Hott, 6th, 9:05.55; Ian Roush, 8th, 9:31.68

4 x 800-meter relay: 7th, 10:35.04 (Zaigne Fettig, Preston Hines, Reilly Downing, Isaiah Wightman)

110-meter hurdles: Paris Nelson, 2nd, 17.35; Ethan Rogers-Wright, 6th, 19.64

100-meter dash: Calum Brown, 6th, 11.94; Brayeson Self, 11th, 12.38

4 x 200-meter relay: 8th, 1:47.94 (Kelton McCracken, Tyler Bentley, Trae Patton, Toby Mitchell)

1600-meter run: Isaiah Wightman, 12th, 6:18.16; Jason Wagner, 13th, 6:54.14

4 x 100-meter relay: 4th, 46.85 (Ethan Rogers-Wright, Calum Brown, Toby Mitchell, Brayeson Self)

400-meter dash: Chase Mallow, 8th, 1:01.69; Zaigne Fettig, 10th, 1:04.63

300-meter hurdles: Ethan Rogers-Wright, 7th, 49.92; Cody Brown, 11th, 55.49

800-meter run: Ian Roush, 13th, 2:44.18

200-meter dash: Brayeson Self, 10th, 25.85; Tyler Bentley, 12th, 27.71

3200-meter run: n/a

4 x 400-meter relay: 6th, 4:06.87 (Toby Mitchell, Calum Brown, Chase Mallow, Zack Koutz)

High jump: Paris Nelson, 3rd, 5’ 8”; Ethan Rogers-Wright, 4th, 5’ 4”

Pole vault: Jacob Stone, 1st, 13’ 0”

Shot put: Sterling Smith, 1st, 46’ 9”; Charles Souther, 6th, 37’ 1/2”

Long jump: Logan Presley, 10th, 15’ 8 1/2”

Boys team scores: McClain, 1st, 131.5; Zane Trace, 2nd, 105; Circleville, 3rd, 95; Jackson, 4th, 81; Vinton County, 5th, 77.5; Washington, 6th, 73; Hillsboro, 7th, 68; Logan Elm, 8th, 60

By Chris Hoppes

choppes@aimmediamidwest.com