MT volleyball seeded No. 2 in tournament


Will host Hillsboro on Oct. 21

By Chris Hoppes - choppes@aimmediamidwest.com



The tournament pairings for soccer and volleyball were released earlier this week.

In Division II volleyball, Miami Trace (15-0 at the time) is a No. 2 seed.

They will host Frontier Athletic Conference opponent Hillsboro (3-14, No. 15 seed) Wednesday, Oct. 21 at 6 p.m.

Washington (6-8, No. 11 seed) will play at Unioto (8-9, No. 6 seed) on Oct. 21 at 6 p.m.

The winner of the Miami Trace-Hillsboro match will host the the Sectional final against the winner of the Jackson (8-7, No. 7 seed) versus Fairfield Union (7-11, No. 10 seed) match on Saturday, Oct. 24 at 1 p.m.

The winner of the Washington-Unioto match will play at the winner of the Circleville (16-2, No. 3 seed) versus River Valley (5-7, No. 14 seed) match on Oct. 24 at 1 p.m.

Sheridan is the No. 1 seed (18-1). They will host the winner of the McClain (3-14, No. 16 seed) versus Warren (2-16, No. 17 seed) on Oct. 21.

The District semifinals are scheduled for Tuesday, Oct. 27 and the District championship is set for Saturday, Oct. 31.

Chillicothe is Division I in volleyball and is a No. 31 seed in the Central District where they will play Pickerington North (No. 16 seed) Wednesday, Oct. 21 at 6 p.m.

Girls soccer

In Division II girls soccer, Miami Trace is the No. 13 seed (1-12-0). They will play at Warren (No. 4 seed, 7-1-4) on Tuesday, Oct. 20 at 5 p.m.

Washington (No. 15 seed, 0-11-0) will play at the No. 2 seed Unioto (9-3-1) Tuesday, Oct. 20 at 5 p.m.

The winner of the Miami Trace versus Warren match will host the winner of the Waverly (No. 5 seed, 9-1-1) versus Gallia Academy (No. 12 seed, 2-7-2) match on Saturday, Oct. 24 at 11 a.m.

The winner of the Unioto versus Washington match will host the winner between Hillsboro (7-7-0, No. 7 seed) and Athens (3-9, No. 10 seed) on Oct. 24.

Fairfield Union is the No. 1 seed (13-1-0). They await the winner of the McClain (6-6-0, No. 8 seed) versus Circleville (No. 9 seed, 5-6-3) on Oct. 24.

Jackson is the No. 6 seed (10-3) and will host Logan Elm (No. 11 seed, 3-5-6) Tuesday, Oct. 20.

The District semifinal matches are scheduled for Thursday, Oct. 29 and the District championship is set for Saturday, Oct. 31.

Chillicothe is Division I in girls soccer and is a No. 29 seed. They will play No. 31 seed Lancaster Wednesday, Oct. 21 at 7 p.m. The winner of that match plays the No. 2 seed Columbus Bishop Watterson on Oct. 24 at 1 p.m.

Boys soccer

In Division II boys soccer, Miami Trace is the No. 16 seed (2-11-1) and will host Sheridan (No. 17 seed, 1-13-1) on Monday, Oct. 19 at 5 p.m.

The winner of that match will play at the No. 1 seed Alexander (12-1-1) on Thursday, Oct. 22 at 5 p.m.

McClain (No. 6 seed, 8-3-1) will host Waverly (No. 11 seed, 4-8-1) on Thursday, Oct. 22.

Jackson is the No. 5 seed (8-3-2) and will host Circleville (No. 12 seed, 3-8-2) on Oct. 22.

Hillsboro is the No. 13 seed and will play at Athens (No. 4 seed, 6-3-2) on Oct. 22. The winners of those matches meet on Oct. 28 in a District semifinal match.

The District finals are being held on Oct. 31.

Chillicothe is Division I in boys soccer. They are a No. 31 seed in the Central District and will await the winner of the Hilliard Darby (No. 14) versus Pickerington Central (No. 26) match and play on Oct. 22.

Will host Hillsboro on Oct. 21

By Chris Hoppes

choppes@aimmediamidwest.com