Panthers, Blue Lions compete at Sectional


By Chris Hoppes - choppes@aimmediamidwest.com



The Washington girls 200-yard medley relay qualified from the Sectional to the District tournament with a fourth-place finish at the Sectional Saturday, Feb. 8, 2020. (l-r); Audrey Lotz, Julie Bailey, Addy Newsome and Haley Brenner.

The Washington girls 200-yard medley relay qualified from the Sectional to the District tournament with a fourth-place finish at the Sectional Saturday, Feb. 8, 2020. (l-r); Audrey Lotz, Julie Bailey, Addy Newsome and Haley Brenner.


Courtesy photo

The Miami Trace girls 400-yard freestyle relay placed fourth at the Sectional tournament at Ohio University Saturday, Feb. 8, 2020. The team advanced to the District tournament in Columbus. (l-r); Cameron Bucher, Keely McBride, Kylie Pettit and Lilly Litteral.


Courtesy photo

The Division II Southeast District swim meet was held Saturday, Feb. 8 at Ohio University in Athens.

“We had a great meet,” Washington and Miami Trace head coach Katie Kasberg said.

Washington’s girls team placed fifth out of 21 teams with 225 team points.

Miami Trace was sixth with 219 points.

“Both teams narrowly defeated McClain (seventh with 211 points) who came out barely ahead of us at the FAC,” Kasberg said. “(The) McClain girls have been our closest competition this season, besides each other.”

The Washington boys team was fifth out of 20 teams with 188 points. Miami Trace finished tied for 12th with Wheelersburg with 83 team points.

The following swimmers qualified for Districts, which were held at The Ohio State University on Wednesday, Feb. 12:

WCH Girls 200 Medley Relay: Audrey Lotz, Julie Bailey, Addy Newsome, Haley Brenner

Miami Trace Girls 400 Freestyle Relay: Cameron Bucher, Keely McBride, Kylie Pettit, Lilly Litteral

WCH Boys 400 Freestyle Relay: Ty Rose, Ryan Elrich, Cameron Johnson, Ben Harper

Julie Bailey also qualified in the 200 Individual Medley and the 100 breaststroke.

Julie Bailey also reset her previously held record in the 200 individual medley to a time of 2:31.73.

Miami Trace and Washington Sectional swim results:

Girls 200-yard medley relay:

Washington, 4th, 2:15.55 (Audrey Lotz, Julianne Bailey, Adeline Newsome, Haley Brenner); Miami Trace, 11th, 2:28.58 (Keely McBride, Kate Leach, Cameron Bucher, Lilly Litteral)

Boys 200-yard medley relay:

Washington, 8th, 2:08.03 (Benaiah Harper, Reilly Downing, Preston Hines, Ty Rose); Miami Trace, 11th, 2:12.79 (Jacob Downing, Trevor Throckmorton, Christian Rossiter, Kahlin Orso)

Girls 200-yard freestyle:

Kylie Pettit, MT, 7th, 2:32.15; Debbie Abare, MT, 11th, 2:42.45; Chelsey Dawson, W, 13th, 2:44.29; Garren Walker, W, 18th, 2:49.89; Courtney Arnold, MT, 23rd, 3:01.97

Boys 200-yard freestyle:

Ryan Elrich, W, 14th, 2:32.05; Chandler Carr, W, 20th, 2:37.60; Trevor Minyo, W, 32nd, 3:06.45

Girls 200-yard individual medley:

Julianne Bailey, W, 5th, 2:31.73; Madison Picklesimer, W, 17th, 3:21.71; Kate Leach, MT, 18th, 3:22.41; Eryne Croker, W, 22nd, 3:24.98; Emily McNeal, MT, 25th, 4:01.83

Boys 200-yard individual medley:

Preston Hines, W, 11th, 2:54.13; Reilly Downing, W, 13th, 2:58.92

Girls 50-yard freestyle:

Lilly Litteral, MT, 11th, 29.01; Debbie Abare, MT, 19th, 31.04; Jordan McCane, W, 21st, 31.94; Haley Brenner, W, 27th, 32.57; Chloe Lovett, W, 30th, 33.31; Kaitlyn Arnold, MT, 39th, 37.57; Kelsey Leasure, MT, 49th, 44.85

Boys 50-yard freestyle:

Ty Rose, W, 7th, 25.19; Cameron Johnson, W, 13th, 25.92; Jacob Downing, MT, 26th, 27.13; Hunter Roush, MT, 42nd, 30.12; Kahlin Orso, MT, 45th, 30.81

Girls 100-yard butterfly:

Adeline Newsome, W, 10th, 1:15.85; Cameron Bucher, MT, 15th, 1:31.99; Madison Picklesimer, W, 16th, 1:33.03; Emily Moser, MT, 17th, 1:37.34

Boys 100-yard butterfly:

Trevor Minyo, W, 13th, 1:29.43

Girls 100-yard freestyle:

Keely McBride, MT, 12th, 1:10.02; Garren Walker, W, 15th, 1:13.86; Chloe Lovett, W, 20th, 1:17.36; Haley Brenner, W, 23rd, 1:20.66; Courtney Arnold, MT, 27th, 1:22.45; Emily McNeal, MT, 37th, 1:30.22

Boys 100-yard freestyle:

Benaiah Harper, W, 12th, 59.26; Cameron Johnson, W, 22nd, 1:04.35; Blake Walker, W, 35th, 1:12.76; Hunter Roush, MT, 39th, 1:15.94; Kahlin Orso, MT, 40th, 1:16.39

Girls 500-yard freestyle:

Audrey Lotz, W, 5th, 6:32.37; Kylie Pettit, MT, 8th, 6:52.93; Emily Moser, MT, 13th, 7:29.29; Abbie Brandt, MT, 14th, 7:30.32; Chelsey Dawson, W, 17th, 7:35.42

Boys 500-yard freestyle:

Christian Rossiter, MT, 13th, 6:40.43; Ryan Elrich, W, 15th, 6:56.41

Girls 200-yard freestyle relay:

Miami Trace, 6th, 2:03.11 (Lilly Litteral, Kylie Pettit, Debbie Abare, Cameron Bucher); Washington, 9th, 2:11.93 (Adeline Newsome, Chelsey Dawson, Chloe Lovett, Jordan McCane)

Boys 200-yard freestyle relay:

Washington, 7th, 1:47.95 (Ty Rose, Preston Hines, Cameron Johnson, Benaiah Harper); Miami Trace, 12th, 1:51.44 (Trevor Throckmorton, Hunter Roush, Jacob Downing, Christian Rossiter)

Girls 100-yard backstroke:

Audrey Lotz, W, 9th, 1:15.43; Jordan McCane, W, 12th, 1:22.14; Keely McBride, MT, 16th, 1:26.04; Kelsey Leasure, MT, 36th, 1:55.58

Boys 100-yard backstroke:

Chandler Carr, W, 15th, 1:15.57

Girls 100-yard breaststroke:

Julianne Bailey, W, 4th, 1:15.90; Kate Leach, MT, 10th, 1:32.10; Becca Meehan, MT, 12th, 1:34.14; Eryne Croker, W, 20th, 1:43.10; Kaitlyn Arnold, MT, 24th, 1:47.26

Boys 100-yard breaststroke:

Trevor Throckmorton, MT, 12th, 1:19.46; Preston Hines, W, 13th, 1:21.65; Reilly Downing, W, 15th, 1:23.74

Girls 400-yard freestyle relay:

Miami Trace, 4th, 4:33.54 (Cameron Bucher, Keely McBride, Kylie Pettit, Lilly Litteral); Washington, 5th, 4:37.50 (Audrey Lotz, Jordan McCane, Adeline Newsome, Julianne Bailey)

Boys 400-yard freestyle relay:

Washington, 7th, 4:09.17 (Ty Rose, Ryan Elrich, Cameron Johnson, Benaiah Harper); Miami Trace, 10th, 4:27.71 (Jacob Downing, Kahlin Orso, Trevor Throckmorton, Christian Rossiter)

The Washington girls 200-yard medley relay qualified from the Sectional to the District tournament with a fourth-place finish at the Sectional Saturday, Feb. 8, 2020. (l-r); Audrey Lotz, Julie Bailey, Addy Newsome and Haley Brenner.
https://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2020/02/web1_Audrey-Lotz-Julie-Bailey-Addy-Newsome-Haley-Brenner-1-.jpgThe Washington girls 200-yard medley relay qualified from the Sectional to the District tournament with a fourth-place finish at the Sectional Saturday, Feb. 8, 2020. (l-r); Audrey Lotz, Julie Bailey, Addy Newsome and Haley Brenner. Courtesy photo

The Miami Trace girls 400-yard freestyle relay placed fourth at the Sectional tournament at Ohio University Saturday, Feb. 8, 2020. The team advanced to the District tournament in Columbus. (l-r); Cameron Bucher, Keely McBride, Kylie Pettit and Lilly Litteral.
https://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2020/02/web1_Cameron-Bucher-Kylie-Pettit-Lilly-Literal-Keely-McBride-1-.jpgThe Miami Trace girls 400-yard freestyle relay placed fourth at the Sectional tournament at Ohio University Saturday, Feb. 8, 2020. The team advanced to the District tournament in Columbus. (l-r); Cameron Bucher, Keely McBride, Kylie Pettit and Lilly Litteral. Courtesy photo

By Chris Hoppes

choppes@aimmediamidwest.com

VideoID:
VideoType:
URL:
Video Embed String:
Video Caption:
Video Credit:
Video Position:

(use the “for files…” link above to associate attached files with this source)