MT Panthers win McClain Invitational


By Chris Hoppes - choppes@aimmediamidwest.com



Josh Liff takes off with the baton after the exchange with Jake Atwood during the 4 x 100-meter relay for Miami Trace at the McClain Bob Bergstrom Invitational Friday, April 26, 2019 in Greenfield.

Josh Liff takes off with the baton after the exchange with Jake Atwood during the 4 x 100-meter relay for Miami Trace at the McClain Bob Bergstrom Invitational Friday, April 26, 2019 in Greenfield.


Washington’s Rayana Burns competes in the 400-meter dash at McClain Friday, April 26, 2019. She placed second in her first race of the season.


Libby Aleshire competes in the shot put for Miami Trace during the McClain Bob Bergstrom Invitational Friday, April 26, 2019 in Greenfield.


Caden Smith, right, passes the ‘stick’ to Garitt Leisure for Washington during the 4 x 200-meter relay at McClain Friday, April 26, 2019.


Diya Patel, right, gives the baton to Maria Medina for Washington during the 4 x 800-meter relay at McClain High School in Greenfield Friday, April 26, 2019.


Washington’s Kameron Morris, left, runs past a McClain runner just behind McClain’s Reece Schluep in the 1600-meter event Friday, April 26, 2019 in Greenfield.


Miami Trace’s Annabella Szczberiak, right, runs ahead of Hailey Boone of Hillsboro in the 1600-meter race at McClain’s Bob Bergstrom Invitational Friday, April 26, 2019.


Andrew Amore clears the bar in the high jump for Miami Trace during the meet at McClain High School Friday, April 26, 2019.


GREENFIELD — The rains ended and the sun emerged to shine down on the McClain Bob Bergstrom Invitational Friday, April 26 at McClain High School.

The Miami Trace Panthers won the boys’ meet with 155.5 points, outlasting second place Hillsboro (150).

McClain took third (110) and Paint Valley was fourth with 71.5.

Washington was fifth with 65, followed by Adena (62), Circleville, 54 and Chillicothe (11).

It was, in effect, a Frontier Athletic Conference meet, minus the Jackson Ironmen.

On the girls’ side, Circleville edged Hillsboro, 118 to 114.5.

Miami Trace was third with 106 team points, followed by Washington with 101 and McClain with 100.5 in a tightly-contest meet.

Adena was sixth with 81.5 points, followed by Paint Valley with 38 and Chillicothe with 36.5.

The meet also marked the season-debut of Washington junior Rayana Burns, after she suffered an injury in the Division II District championship basketball game on Feb. 27. She competed in the shot put and placed fifth with a throw of 27’ 9 1/2”. She was second in the 400-meter run in 1:04.91.

“Both (of our) teams had a great night at the McClain Invitational,” Miami Trace head coach Brent Noes said. “The boys held on to a first place finish while the girls had a strong third place finish.”

The girls and boys meet medalist both came from Miami Trace.

Macy Creamer was the medalist (most points scored) on the girls side with 38 points on the night and Wyatt Cory was the medalist for the second invitational in a row for the boys also with 38 points.

“We were also excited to compete in the triple jump at this meet,” Noes said. “The triple jump is normally not a contested event. All four of our athletes placed, with only having a day of practice.

“This is the second invitational in a row where the boys have finished first, and as weird as it sounds, there is still room for improvement,” Noes said. “We had several key mistakes Friday night that we need to get cleaned up before the FAC meet. That’s what we will be focusing on this week.

“I was very proud of our girls efforts,” Noes said. “They have had to really battle some adversity with some of their teammates being out. It has been a crazy year with non-track related injuries that have caused some girls to not be able to participate lately. We weren’t able to run anyone in the 800 and only ran one in the 1600 and one in the 3200. With some of our starters out, it has required some of the younger athletes to really step up and they have definitely risen to the challenge.

“We look forward to continuing to prepare for the MT Invitational this Thursday (at 4:30 p.m.) and the FAC the following week (May 7 and 9 at Chillicothe).”

The Miami Trace boys won six events at the meet.

The Panthers won the 4 x 800-meter relay in a time of 9:01.16. Those runners were: Henry DeBruin, Caleb Brannigan, Simon DeBruin and Jotham Lewis.

Brannigan was second in the 1600-meter run in 4:57.09. He was also second in the 3200-meter run with a time of 10:54.81.

Wyatt Cory won the 110-meter hurdles with a time of 15.46. Cory also won the 400-meter dash in 55.17 and the pole vault, clearing the bar at 14’ 1/4”. He was second in the high jump at 5’ 8”.

Jaden Haldeman won the triple jump at 40’ 0”.

Miami Trace was second in the 4 x 400-meter relay. The team of Lewis, Simon DeBruin, Jacob Downing and Henry DeBruin clocked a time of 3:51.41.

The Blue Lions had three second place results at the meet.

Miguel O’Flaherty was second in the triple jump at 37’ 8”.

Trent Langley was second in the 110-meter hurdles in a time of 15.68.

Sterling Smith placed second in the discus throw with a distance of 128’ 5”.

In the girls’ meet, Miami Trace placed first in five events.

Macy Creamer won the 300-meter hurdles in 48.44.

Creamer also won the long jump with a leap of 15’ 9”. She won the triple jump covering a distance of 31’ 6”.

Libby Aleshire won the discus throw with a distance of 94’ 3”.

Miami Trace won the 4 x 100-meter relay in a time of 54.11. That team was comprised of Lilly Litteral, Alyssa Butler, Tori Morrison and Mallory Pavey.

Creamer was second in the 100-meter hurdles in 16.78.

For Washington, Megan Downing won the pole vault at 9’ 0”.

Cloe Copas won the 1600-meter run with a time of 5:38.88. She was second in the 3200-meter run in 12:12.48.

Jeleeya Tyree-Smith placed second in the high jump at 4’ 10”.

Rayana Burns was second in the 400-meter dash in a time of 1:04.91.

Miami Trace and Washington girls results

Shot put: Libby Aleshire, MT, 4th, 29’ 5”; Rayana Burns, W, 5th, 27’ 9 1/2”; Meri Grace Carson, MT, 7th, 26’ 1 1/2”; Gabryelle Whitlow, W, 10th, 25, 4”

High jump: Jeleeya Tyree-Smith, W, 2nd, 4’ 10”; Tori Morrison, MT, 5th, 4’ 8”

Pole vault: Megan Downing, W, 1st, 9’ 0”; Miranda Cory, MT, 5th, 7’ 0”; Sydney Shadburn, W, 10th, 6’ 0”; Sayler Preston, MT, 11th, 6’ 0”

4 x 800-meter relay: W, 4th, 13:04.62 (Abigail Tackage, Diya Patel, Maria Medina, Mia Moats); MT, did not participate

100-meter hurdles: Macy Creamer, MT, 2nd, 16.78; Sydney Shadburn, W, 10th, 21.54; Raven Haithcock, W, 12th, 22.59

100-meter dash: Alyssa Butler, MT, 4th, 13.53; Tabby Woods, W, 6th, 13.88; Lilly Litteral, MT, 8th, 13.96; Halli Wall, W, 11th, 14.21

4 x 200-meter relay: MT, 3rd, 1:56.80 (Lilly Litteral, Mallory Pavey, Miranda Cory, Alyssa Butler); W, 6th, 2:01.66 (Bianca Nickell, Kayla Welling, Chloe Lovett, Mckenna Garren)

1600-meter run: Cloe Copas, W, 1st, 5:38.88; Annabella Szczberiak, MT, 3rd, 6:39.66; Abigail Tackage, W, 4th, 6:45.57

4 x 100-meter relay: MT, 1st, 54.11 (Lilly Litteral, Alyssa Butler, Tori Morrison, Mallory Pavey); W, 7th, 58.46 (Chloe Lovett, Mckenna Garren, Aaralyne Estep, Jeleeya Tyree-Smith)

400-meter dash: Rayana Burns, W, 2nd, 1:04.91; Halli Wall, W, 4th, 1:08.52; Bridget Perkins, MT, 10th, 1:12.74; Mallory Pavey, MT, 12th, 1:19.46

300-meter hurdles: Macy Creamer, MT, 1st, 48.44; Chloe Lovett, W, 4th, 53.08; Sydney Shadburn, W, 8th, 58.79

800-meter run: Abigail Tackage, W, 5th, 2:58.71; Diya Patel, W, 9th, 3:12.22

200-meter dash: Tabby Woods, W, 4th, 28.96; Lilly Litteral, MT, 6th, 29.32; Halli Wall, W, 8th, 29.82; Miranda Cory, MT, 9th, 30.73

3200-meter run: Cloe Copas, W, 2nd, 12:12.48; Annabella Szczberiak, MT, 4th, 14:39.10; Shelbee Crago, W, 8th, 18:53.96

4 x 400-meter relay: W, 3rd, 4:40.98 (Cloe Copas, Chloe Lovett, Halli Wall, Tabby Woods); MT, 8th, 5:11.68 (Mallory Pavey, Tori Morrison, Alyssa Butler, Miranda Cory)

Long jump: Macy Creamer, MT, 1st, 15’ 9”; Jeleeya Tyree-Smith, W, 8th, 13’ 10 1/2”; Aaralyne Estep, W, 9th, 13’ 10”

Discus throw: Libby Aleshire, MT, 1st, 94’ 3”; Julianne Stevenson, MT, 7th, 71’ 9”; Bre Reitmire, W, 12th, 57’ 10”; Grace Grossenbacher, W, 15th, 53’ 8”

Triple jump: Macy Creamer, MT, 1st, 31’ 6”; Aaralyne Estep, W, 4th, 28’ 2 1/2”; Meri Grace Carson, MT, 5th, 23’ 8”; Katie Pickleseimer, W, 8th, 23’ 4 1/2”

Miami Trace and Washington boys results

Discus throw: Sterling Smith, W, 2nd, 128’ 5”; Justin Shoemaker, MT, 8th, 105’ 6”; Grant DeBruin, MT, 13th, 92’ 11”; Chris Nichols, W, 16th, 42’ 5”

Shot put: Sterling Smith, W, 3rd, 47’ 3”; Josh Liff, MT, 8th, 39’ 11”; Cole Enochs, MT, 9th, 36’ 2 1/2”; Chris Nichols, W, 14th, 29’ 9”

Long jump: Andrew Amore, MT, 5th, 19’ 6 1/2”; Miguel O’Flaherty, W, 7th, 18’ 5 1/2”; Shlok Shah, W, 11th, 16’ 2 1/2”; Austin Conklin, MT, tied 13th, 15’ 5”

4 x 800-meter relay: MT, 1st, 9:01.16 (Henry DeBruin, Caleb Brannigan, Simon DeBruin, Jotham Lewis); W, 5th, 11:49.98 (Clayton Persinger, Drew Moats, Collier Brown, Caden Hott)

110-meter hurdles: Wyatt Cory, MT, 1st, 15.46; Trent Langley, W, 2nd, 15.68

100-meter dash: Jaden Haldeman, MT, 4th, 11.60; Jake Atwood, MT, 5th, 11.82; Jamie McCane, W, 8th, 11.93; Miguel O’Flaherty, W, 12th, 12.26

4 x 200-meter relay: MT, 3rd, 1:40.55 (Jake Atwood, Jaden Haldeman, Keegan Terry, Matthew Haddox); W, 4th, 1:40.65 (Caden Smith, Garitt Leisure, Shlok Shah, Jamie McCane)

1600-meter run: Caleb Brannigan, MT, 2nd, 4:57.09; Simon DeBruin, MT, 5th, 5:03.30; Kameron Morris, W, 8th, 5:07.11; Clayton Persinger, W, 11th, 6:35.25

4 x 100-meter relay: MT, 3rd, 47.47 (Keegan Terry, Jake Atwood, Josh Liff, Matthew Haddox); W, dnf

400-meter dash: Wyatt Cory, MT, 1st, 55.17; Jacob Downing, MT, 7th, 1:00.59; Drew Moats, W, 14th, 1:04.95

300-meter hurdles: Jaden Haldeman, MT, 1st, 42.64; Trent Langley, W, 4th, 46.11; Caden Smith, W, 7th, 47.45; Andrew Amore, MT, 9th, 48.79

800-meter run: Jotham Lewis, MT, 4th, 2:12.07; Henry DeBruin, MT, 6th, 2:13.85; Clayton Persinger, W, 12th, 2:44.90

200-meter dash: Jake Atwood, MT, 3rd, 24.55; Matthew Haddox, MT, 4th, 24.52; Jamie McCane, W, 7th, 25.11; Collier Brown, W, 11th, 27.77

3200-meter run: Caleb Brannigan, MT, 2nd, 10:54.81; Charles Lapasky, MT, 3rd, 11:10.52; Caden Hott, W, 12th, 14:51.87

4 x 400-meter relay: MT, 2nd, 3:51.41 (Jotham Lewis, Simon DeBruin, Jacob Downing, Henry DeBruin); W, 6th, 4:01.52 (Garitt Leisure, Kameron Morris, Chase Mallow, Trent Langley)

High jump: Wyatt Cory, MT, 2nd, 5’ 8”; Andrew Amore, MT, 7th, 5’ 2”; Bryce Coy, W, 7th, 5’ 2”

Pole vault: Wyatt Cory, MT, 1st, 14’ 1/4”; Bryce Coy, W, tied 3rd, 10’ 6”; Jacob Stone, W, 6th, 9’ 6”; Andrew Amore, MT, 7th, 9’ 0”

Triple jump: Jaden Haldeman, MT, 1st, 40’ 0”; Miguel O’Flaherty, W, 2nd, 37’ 8”; Jacob Downing, MT, 7th, 30’ 6”

Josh Liff takes off with the baton after the exchange with Jake Atwood during the 4 x 100-meter relay for Miami Trace at the McClain Bob Bergstrom Invitational Friday, April 26, 2019 in Greenfield.
https://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2019/04/web1_MT-4-x-1-Liff-and-Atwood-4-26-2019-1.jpgJosh Liff takes off with the baton after the exchange with Jake Atwood during the 4 x 100-meter relay for Miami Trace at the McClain Bob Bergstrom Invitational Friday, April 26, 2019 in Greenfield.

Washington’s Rayana Burns competes in the 400-meter dash at McClain Friday, April 26, 2019. She placed second in her first race of the season.
https://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2019/04/web1_Rayana-Burns-400-meters-4-26-2019-1.jpgWashington’s Rayana Burns competes in the 400-meter dash at McClain Friday, April 26, 2019. She placed second in her first race of the season.

Libby Aleshire competes in the shot put for Miami Trace during the McClain Bob Bergstrom Invitational Friday, April 26, 2019 in Greenfield.
https://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2019/04/web1_Libby-Aleshire-shot-put-4-26-2019-1.jpgLibby Aleshire competes in the shot put for Miami Trace during the McClain Bob Bergstrom Invitational Friday, April 26, 2019 in Greenfield.

Caden Smith, right, passes the ‘stick’ to Garitt Leisure for Washington during the 4 x 200-meter relay at McClain Friday, April 26, 2019.
https://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2019/04/web1_Blue-Lions-Smith-to-Leisure-4-26-2019-1.jpgCaden Smith, right, passes the ‘stick’ to Garitt Leisure for Washington during the 4 x 200-meter relay at McClain Friday, April 26, 2019.

Diya Patel, right, gives the baton to Maria Medina for Washington during the 4 x 800-meter relay at McClain High School in Greenfield Friday, April 26, 2019.
https://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2019/04/web1_Diya-Patel-Maria-Medina-4-x-8-4-26-2018-1.jpgDiya Patel, right, gives the baton to Maria Medina for Washington during the 4 x 800-meter relay at McClain High School in Greenfield Friday, April 26, 2019.

Washington’s Kameron Morris, left, runs past a McClain runner just behind McClain’s Reece Schluep in the 1600-meter event Friday, April 26, 2019 in Greenfield.
https://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2019/04/web1_Kameron-Morris-1600-4-26-2019-1.jpgWashington’s Kameron Morris, left, runs past a McClain runner just behind McClain’s Reece Schluep in the 1600-meter event Friday, April 26, 2019 in Greenfield.

Miami Trace’s Annabella Szczberiak, right, runs ahead of Hailey Boone of Hillsboro in the 1600-meter race at McClain’s Bob Bergstrom Invitational Friday, April 26, 2019.
https://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2019/04/web1_Annabella-Szczberiak-3200-4-26-2019-1.jpgMiami Trace’s Annabella Szczberiak, right, runs ahead of Hailey Boone of Hillsboro in the 1600-meter race at McClain’s Bob Bergstrom Invitational Friday, April 26, 2019.

Andrew Amore clears the bar in the high jump for Miami Trace during the meet at McClain High School Friday, April 26, 2019.
https://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2019/04/web1_Andrew-Amore-high-jump-4-26-2019-1.jpgAndrew Amore clears the bar in the high jump for Miami Trace during the meet at McClain High School Friday, April 26, 2019.

By Chris Hoppes

choppes@aimmediamidwest.com