Blue Lions 3rd at home invitational


By Chris Hoppes - choppes@aimmediamidwest.com



Eli Lynch placed third in the long jump for Washington at the Blue Lion Invitational Friday, Apri 12, 2019.

Eli Lynch placed third in the long jump for Washington at the Blue Lion Invitational Friday, Apri 12, 2019.


Chris Hoppes | Record-Herald

Gabby Whitelow competes in the shot put event for Washington at the Blue Lion Invitational Friday, April 12, 2019.


Chris Hoppes | Record-Herald

Two veteran track coaches, Bob Bergstrom of McClain, left and Tim Walters, former head coach of the Washington program, were on hand for the Blue Lion Invitational Friday, April 12, 2019.


Chris Hoppes | Record-Herald photos

The Washington Blue Lions held their annual track invitational Friday, April 12.

The Blue Lions placed third out of 14 teams with a score of 89.

Cedarville won with 104 points and Teays Valley was second with 90.5 points.

Hillsboro was fourth with 88 points and McClain was fifth with 56 points.

Teays Valley won the girls’ meet with 142.5 points.

Logan Elm was a distant second with 75 points.

Zane Trace was third with 74 points, followed by Circleville with 65 and Washington in fifth with 61.

Hillsboro was sixth with 49.2 points and McClain was eighth with 45.2 points.

For the Blue Lions, Trent Langley won the 110-meter hurdles in a time of 16.06. He placed third in the 300-meter hurdles with a time of 44.04.

Washington’s 4 x 100-meter relay team, comprised of Jamie McCane, Langley, Garitt Leisure and Eli Lynch was second in 46.48. Lynch was third in the long jump with a leap of 18’ 7”.

The 4 x 400-meter relay team of Brice Cartwright, Kameron Morris, Lynch and Langley placed 2nd in 3:42.03.

Bryce Coy placed second in the pole vault, clearing 11’ 6”.

Sterling Smith was third in the discus throw with a distance of 127’ 2”. He was fourth in the shot put with a throw of 46’ 6”.

Miguel O’Flaherty was fourth in the long jump at 18’ 6”.

In the girls’ meet for Washington, Cloe Copas won the 3200-meter run in 12:17.47.

She was second in the 1600-meter run with a time of 5:37.42.

Chloe Lovett was fourth in the 100-meter hurdles in a time of 18.02.

Lovett, Tabby Woods, Arianna Heath and Halli Wall combined to place second in the 4 x 100-meter relay with a time of 55.24.

Megan Downing was fourth in the pole vault, clearing the bar at 9’ 0”.

Washington will recognize its track and field seniors prior to Tuesday’s home meet against Wilmington, which starts at 4:30 p.m.

Washington boys results:

100-meter dash: Jamie McCane, 5th, 12.34; Shlok Shah, 14th, 12.85; Drew Moats, 24th,13.54; Kylan Lawwell, 28th, 14.71

200-meter dash: Caden Smith, 11th, 25.65; Garitt Leisure, 16th, 26.12; Drew Moats, 21st, 27.28; Dylan Williamson, 25th, 29.26

400-meter dash: Chase Mallow, 16th, 1:00.14; Eli Lynch, 17th, 1:00.61; Ben Harper, 23rd, 1:06.73.

800-meter run: Brice Cartwright, 6th, 2:10.70; Kameron Morris, 7th, 2:11.08; Caden Hott, 20th, 3:01.16; Jaxson Singleton, 22nd, 3:06.50

1600-meter run: Connor Lane, 15th, 5:32.86; Caden Hott, 20th, 6:30.65; Clayton Persinger, 21st, 6:31.28

3200-meter run: Connor Lane, 13th, 11:57.85; Clayton Persinger, 20th, 15:06.95

110-meter hurdles: Trent Langley, 1st, 16.06; Bryce Coy, 14th, 20.88

300-meter hurdles: Trent Langley, 3rd, 44.04; Caden Smith, 8th, 47.03; Gabe Pickerill, 19th, 1:03.57

4 x 100-meter relay: 2nd, 46.48 (Jamie McCane, Trent Langley, Garitt Leisure, Eli Lynch); ‘B’, 13th, 52.92 (Kylan Lawwell, Ethan Rogers-Wright, Collier Brown, Drew Moats)

4 x 200-meter relay: 4th, 1:40.32 (Jamie McCane, Caden Smith, Shlok Shah, Garitt Leisure); ‘B’ 11th, (Cameron Johnson, Kylan Lawwell, Ethan Rogers-Wright, Dylan Williamson)

4 x 400-meter relay: 2nd, 3:42.03 (Brice Cartwright, Kameron Morris, Eli Lynch, Trent Langley)

4 x 800-meter relay: 4th, 9:17.14 (Brice Cartwright, Chase Mallow, Connor Lane, Kameron Morris)

High jump: Bryce Coy, tied 7th, 5’ 4”

Pole vault: Bryce Coy, 2nd, 11’ 6”; Jacob Stone, 7th, 10’ 6” Reilly Downing, 8th, 9’ 6”

Long jump: Eli Lynch, 3rd, 18’ 7”; Miguel O’Flaherty, 4th, 18’ 6”;

Shot put: Sterling Smith, 4th, 46’ 6”; Cassius Howland, 5th, 41’ 7”; Drew Moats, 15th, 34’ 9”; Mac Miller, 25th, 26’ 8”

Discus throw: Sterling Smith, 3rd, 127’ 2”; Cassius Howland, 10th, 97’ 9”; Dakota Weikle, 26th, 58’ 5”

Boys team scores: Cedarville, 1st, 104; Teays Valley, 2nd, 90.5; Washington, 3rd, 89; Hillsboro, 4th, 88; McClain, 5th, 56; Circleville, 6th, 53; Logan Elm, 7th, 46.5; Leesburg Fairfield, 8th, 45; Zane Trace, 9th, 32; Westfall, 10th, 25; Unioto, 11th, 19; Lynchburg-Clay, 12th, 8; Fairfield Christian, 13th, 3; Ready, 13th, 3; Washington ‘B’, 15th, 1

Washington girls results:

100-meter dash: Halli Wall, 7th, 14.42; Amya Haithcock, 21st, 15.35

200-meter dash: Tabby Woods, 7th, 29.54; Bianca Nickell, 13th, 30.88; Mckenna Garren, 22nd, 31.83

400-meter dash: Halli Wall, 7th, 1:08.29; Mia Moats, 14th, 1:13.55

800-meter run: Abby Tackage, 16th, 3:02.49; Shelbee Crago, 24th, 3:24.83

1600-meter run: Cloe Copas, 2nd, 5:37.42; Abby Tackage, 16th, 6:53.98; Shelbee Crago, 21st, 7:37.99

3200-meter run: Cloe Copas, 1st, 12:17.47

100-meter hurdles: Chloe Lovett, 4th, 18.02; Raven Haithcock, 11th, 19:09; Aria Marting, 20th, 20.64; Jaina Applegate, 27th, 24.82

300-meter hurdles: Chloe Lovett, 5th, 52.28; Sydney Shadburn, 19th, 59.05

4 x 100-meter relay: 2nd, 55.24 (Chloe Lovett, Tabby Woods, Arianna Heath, Halli Wall); ‘B’, 8th, 58.26 (Allison Forsythe, Amya Haithcock, Mckenna Garren, Aria Marting)

4 x 200-meter relay: 6th, 1:59.44 (Tabby Woods, Halli Wall, Bianca Nickell, Kayla Welling); ‘B’, 14th, 2:15.80 (Katy Picklesimer, Cheyenne Tuttle, Alexis Grossenbacher, Breaunna Reitmire)

4 x 400-meter relay: 6th, 4:37.95 (Cloe Copas, Chloe Lovett, Bianca Nickell, Tabby Woods); ‘B’, 13th, 5:25.00 (Mckenna Garren, Cheyenne Tuttle, Aria Marting, Breaunna Reitmire)

4 x 800-meter relay: 10th, 12:31.74 (Abby Tackage, Diya Patel, Maria Medina, Mia Moats)

High jump: Rachel Palmer, tied 14th, 4’ 2”; Hannah Haithcock, tied 17th, 4’ 0”

Pole vault: Megan Downing, 4th, 9’ 0”; Sydney Shadburn, tied 14th, 6’ 0”

Long jump: Aaralyne Estep, 13th, 12’ 10 3/4”; Haley Brenner, tied 14th, 12’ 10 1/4”; Katia Detty, 28th, 10’ 6”; Jordan Montgomery, 29th, 10’ 4 1/2”

Shot put: Shawna Conger, 5th, 31’ 5 1/2”; Hannah Haithcock, 6th, 31’ 3 1/2”; Gabby Whitelow, 17th, 25’ 4”; Hailey Snyder, 21st, 24’ 9”

Discus throw: Bethany Wilt, 7th, 86’ 7”; Julianne Bailey, 24th, 51’ 3”; Emily Becker, 25th, 47’ 3”

Eli Lynch placed third in the long jump for Washington at the Blue Lion Invitational Friday, Apri 12, 2019.
https://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2019/04/web1_Eli-Lynch-long-jump-4-12-2019.jpgEli Lynch placed third in the long jump for Washington at the Blue Lion Invitational Friday, Apri 12, 2019. Chris Hoppes | Record-Herald

Gabby Whitelow competes in the shot put event for Washington at the Blue Lion Invitational Friday, April 12, 2019.
https://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2019/04/web1_Gabby-Whitelow-shot-put-4-12-2019.jpgGabby Whitelow competes in the shot put event for Washington at the Blue Lion Invitational Friday, April 12, 2019. Chris Hoppes | Record-Herald

Two veteran track coaches, Bob Bergstrom of McClain, left and Tim Walters, former head coach of the Washington program, were on hand for the Blue Lion Invitational Friday, April 12, 2019.
https://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2019/04/web1_Bob-Bergstrong-and-Tim-Walters.jpgTwo veteran track coaches, Bob Bergstrom of McClain, left and Tim Walters, former head coach of the Washington program, were on hand for the Blue Lion Invitational Friday, April 12, 2019. Chris Hoppes | Record-Herald photos

By Chris Hoppes

choppes@aimmediamidwest.com