Steward named Third Team, All-Ohio


Trio of Blue Lions Special Mention, All-Ohio

By Chris Hoppes - choppes@aimmediamidwest.com



Steward

Steward


Burns


Porter


Thomas


Four Washington Blue Lion football players have received All-Ohio honors for the 2018 season as voted on by a panel of members of the Ohio Prep Sportswriters Association.

Dillon Steward was named Third Team, All-Ohio.

Richard Burns, Omar Porter and Gio Thomas were named Special Mention, All-Ohio.

Steward, a senior, had 1,600 all-purpose yards with 31 touchdowns, 191 points scored, 22 tackles and three interceptions.

Thomas, sophomore quarterback, completed 114 of 198 passes for 1,887 yards, 22 touchdowns and six interceptions. His completion percentage was 73.

Thomas also rushed 119 times for 561 yards (a 4.7 yards per carry) and nine touchdowns while playing in nine games this season.

Burns, a senior, had 47 tackles for the Blue Lions, 11.5 for loss with 3.5 sacks and 2 forced fumbles.

Porter had 776 all-purpose yards with 11 touchdowns. On defense, Porter had 17 tackles and three interceptions.

———

2018 DIVISION IV OPSWA ALL-OHIO FOOTBALL TEAMS

Coach of the year: Alex Penrod, Gallipolis Gallia Academy

Offensive player of the year: Evan Prater, Cincinnati Wyoming

Defensive player of the year: Sean Perry, St. Marys Memorial

First team offense

Quarterbacks: Jaron Sharp, Kenton, 6-3, 200, sr.; Mark Waid, Girard, 6-3, 215, sr.; Evan Prater, Cincinnati Wyoming, 6-5, 190, jr.; Otto Kuhns, Bloom-Carroll, 6-3, 195, jr. Running backs: KJ Price, London, 5-10, 185, sr.; Caden Hostetler, Gnadenhutten Indian Valley, 5-7, 150, sr.; Tayveon Crawford, Steubenville, 5-11, 195, jr.; Tre Tucker, Cuyahoga Valley Christian Academy, 5-10, 175, sr.; Brady Kolb, St. Clairsville, 6-0, 215, sr. Receivers: Easton Wolf, Waverly, 6-3, 180, sr.; Trent Valentine, Cambridge, 5-10, 160, sr.; Joey Edmonds, Cincinnati Wyoming, 6-1, 190, sr. Linemen: Nolan Tebbe, St. Bernard Roger Bacon, 6-3, 280, jr.; Jarrod Hufford, Newark Licking Valley, 6-6, 305, sr.; Keonte Holmes, Steubenville, 6-4, 260, sr.; Jack Gould, London, 6-0, 260, sr.; Hunter Tollison, Bellville Clear Fork, 6-2, 295, sr.; Javon Lyons, St. Clairsville, 6-3, 270, jr. Kicker: Cameron Shirkey, Bloom-Carroll, 5-8, 145, jr.

First team defense

Linemen: Jalen Thornton, Cincinnati Indian Hill, 6-3, 245, sr.; Chris Fitzgerald, Youngstown East, 5-11, 270, jr.; Blake Kanorr, St. Marys Memorial, 6-4, 265, jr.; Joey Scaffidi, Marengo Highland, 6-5, 240, sr.; Jack DelGarbino, Girard, 6-2, 265, sr.; Calob Dalton, Carrollton, 6-4, 194, sr. Linebackers: Jacob Campbell, Gallipolis Gallia Academy, 5-11, 225, sr.; Eric Stillion, New Concord John Glenn, 5-10, 180, sr.; Hasan Black, Cincinnati Wyoming, 6-2, 230, sr.; Bricker Thiel, London, 6-0, 220, sr.; Izaiah Cunningham, Cincinnati Taft, 6-2, 210, sr.; Lukas Mosora, Hubbard, 5-8, 190, sr.; Cameron Rogers, Perry, 6-2, 215, sr. Backs: Sean Perry, St. Marys Memorial, 5-10, 180, sr.; Casey Scroggins, Huron, 5-11, 165, sr.; Jared Schaefer, Bellville Clear Fork, 6-2, 190, sr.; Jake Reid, Perry, 6-3, 175, sr.; Nick Woodyard, East Liverpool, 6-2, 165, sr. Punter: Brady Emerson, New Concord John Glenn, 5-9, 160, jr.

Second team offense

Quarterbacks: Justin McClelland, Gallipolis Gallia Academy, 6-1, 205, sr.; Cade Williams, Gnadenhutten Indian Valley, 6-2, 195, sr.; Drew Schiano, Perry, 5-10, 145, jr.; Luke Fennell, Canal Fulton Northwest, 6-1, 180, sr. Running backs: Cory Kiner, St. Bernard Roger Bacon, 5-9, 205, so.; Connor McLaughlin, Newark Licking Valley, 6-0, 180, sr.; Brennen Spiess, London, 6-3, 203, sr.; Michael Williams, Conneaut, 6-0, 185, sr.; Payton Shoemaker, Waverly, 5-9, 155, sr. Receivers: Alex Angle, Oberlin Firelands, 6-3, 175, so.; Nicholas Malito, Girard, 6-3, 170, jr. Linemen: Terrance Yeboah, Youngstown East, 6-2, 260, sr.; Kyle Jornigan, Youngstown Mooney, 6-5, 325, sr.; Chase Carpenter, Marengo Highland, 6-3, 190, sr.; Bryce Cooper, Perry, 6-0, 240, sr.; John Applebee, Conneaut, 6-1, 270, sr.; Mitch Seewer, St. Marys Memorial, 6-1, 230, sr. Kicker: Sampson Agostine, Perry, 6-0, 180, sr.

Second team defense

Linemen: Brennan Blain, Plain City Jonathan Alder, 6-2, 205, sr.; Thomas Myers, Clarksville Clinton-Massie, 6-6, 225, sr.; C.J. Fleming, Lorain Clearview, 6-0, 200, jr.; Kevin McLeeson, Rocky River Lutheran West, 6-0, 180, sr.; O’Rell Williams, Akron Buchtel, 5-10, 220, sr. Linebackers: Mitchell Miracle, Caledonia River Valley, 5-9, 180, sr.; Colin Kozlowski, Newark Licking Valley, 5-11, 195, sr.; Erik Lulla, Steubenville, 6-0, 185, sr.; Noah Klubnik, Pepper Pike Orange, 5-7, 155, sr.; Zach Love, Gnadenhutten Indian Valley, 5-9, 165, jr.; Eddie Fowler, St. Marys Memorial, 5-10, 170, sr. Backs: DeAnte Furry, Rocky River Lutheran West, 5-11, 170, sr.; Spencer Kane, Perry, 5-10, 170, sr.; Twon Hines, Dayton Northridge, 6-1, 190, sr.; JaQuan Odem, Hubbard, 5-8, 150, sr.; Josh Evans, Bloom-Carroll, 6-0, 175, jr. Punter: Adam Nemeth, Fairview Park Fairview, 6-1, 170, sr.; Turner Johnson, Salem, 5-11, 173, sr.

Third team offense

Quarterbacks: Joel Lambiotte, Proctorville Fairland, 6-2, 190, sr.; Blake Ruffner, Oberlin Firelands, 6-2, 200, sr.; Davion Daniels, Hubbard, 6-1, 175, sr. Running backs: Tyler West, Cadiz Harrison Central, 5-11, 165, sr.; Jacob Shackleford, LaGrange Keystone, 6-0, 180, jr.; Jamarcus Carroll, Chillicothe Unioto, 5-9, 200, jr.; Garret Proxmire, Plain City Jonathan Alder, 6-0, 180, jr.; Nate Place, Van Wert, 6-2, 185, sr.; Drew Engle, Lorain Clearview, 5-11, 190, sr. Receivers: Joseph Clifford, New Concord John Glenn, 6-0, 160, sr.; Dillon Steward, Washington, 6-1, 170, sr. Linemen: Robbie Duncan, Bloom-Carroll, 6-4, 240, jr.; Matt Phillips, Clarksville Clinton-Massie, 6-3, 275, sr.; Reese Best, Hubbard, 6-1, 280, jr.; Zach Early, Perry, 6-5, 275, sr.; Henry Woofer, Chagrin Falls, 6-4, 285, sr.; Haeden Gump, Girard, 6-5, 250, jr. Kicker: Grayson Diener, Waverly, 6-2, 155, jr.

Third team defense

Linemen: Matthew Sullivan, Perry, 5-10, 185, jr.; Julian Colbert, Lorain Clearview, 6-0, 200, jr.; Andy Holmes, Caledonia River Valley, 6-1, 230, jr. Linebackers: Gavin Norris, LaGrange Keystone, 5-10, 175, jr.; David Renfte, Lorain Clearview, 6-0, 200, sr.; Ian McClintock, Fairview Park Fairview, 6-0, 175, sr.; Jack Howey, Bellevue, 6-1, 195, jr.; Luke Fulton, Youngstown Mooney, 6-3, 225, sr.; Colton Weber, Canal Fulton Northwest, 5-8, 180, jr. Backs: Kievaughn Sanks, Cincinnati Aiken, 5-8, 165, sr.; Ethan Hile, Newark Licking Valley, 6-0, 170, sr.; Adrian Brown, Struthers, 6-0, 160, jr.; Justin Heatherington, St. Clairsville, 6-1, 190, sr.; Carter Ballweg, St. Marys Memorial, 6-1, 175, sr.; Griffin Laake, Clarksville Clinton-Massie, 6-3, 190, sr.

Special mention

Isaiah Alsip, Galion; Jayden Cornell, Kenton; Uriah Schwemley, Shelby; Ian Young, St. Marys Memorial; Morgan Mallory, Port Clinton; Nick Amstutz, Shelby; Mitch Seewar, St. Marys Memorial; Trevon Trammell, Bellville Clear Fork; Elias Middleton, Galion; Michael Chillemi, Bellville Clear Fork; Mitchell Pittman, Ontario; Trevor Rodriguez, Wauseon; Keegan Hammons, Van Wert; Alex Kuhl, Huron; Noah Creed, Ontario; Angel Granados, Napoleon; Joey Shema, Wauseon;

Omar Porter, Washington, Gavin Hunt, Proctorville Fairland; Reilly Sowards, Proctorville Fairland; Zach Bartrum, Pomeroy Meigs, Dalton Ford, Chillicothe Unioto; Riley Starnes, Gallipolis Gallia Academy; Macayne Bock, Waverly; Bradlee Griffin, McArthur Vinton County; Zach Gibson, Williamsport Westfall; Gio Thomas, Washington; Haydn’ Shanks, Waverly; Tylor Wolfe, Lancaster Fairfield Union; Lane Pullins, Gallipolis Gallia Academy; Christian Vance, New Lexington; Cade Sibner, McArthur Vinton County; James Armstrong, Gallipolis Gallia Academy; Christian Fetters, Chillicothe Zane Trace; Jayden Hammond, Williamsport Westfall; Kieran Place, Chillicothe Zane Trace; Richard Burns, Washington; Tim Diamond, Chillicothe Unioto; Chance Smith, Chillicothe Unioto; Cade Roberts, Gallipolis Gallia Academy; Dakota Swepston, Waverly; Seth Burgess, New Lexington; Cole Adams, Pomeroy Meigs; Eric Anderson, Greenfield McClain;

Dimetrius Baylor, Cincinnati Indian Hill; Eli Berner, Springfield Northwestern; Nic Dorsey, Urbana; Robie Glass, Springfield Shawnee; Dylan Lemen, Springfield Kenton Ridge; Pierson Rogers, Cincinnati Wyoming; Calvin Dibert, Springfield Kenton Ridge; Jake Sargent, Dayton Oakwood; Chris’Seon Stringer, Cincinnati Taft; Ben Whitten, Bellefontaine Benjamin Logan; Eli Cupp, Cincinnati Wyoming; Blake Jamison, Springfield Northwestern; Joe Oakes, Cincinnati Indian Hill; Luke Lundberg, Cincinnati Indian Hill; Andrew Hall, Dayton Northridge; Noah Harrison, Germantown Valley View; Ty Beam, Clarksville Clinton-Massie; Nate Snyder, Springfield Northwestern; John-Mark Williams, Cincinnati Indian Hill; Demarco Bradley, Cincinnati Taft; Taveont Dennis, Springfield Northwestern; Charlie DiGennaro, Cincinnati Indian Hill; Ronnell Lackey, St. Bernard Roger Bacon; Max Niswonger, Urbana;

Kobe Mitchell, Cadiz Harrison Central; Trevor Fante, Wintersville Indian Creek; Ben Larson, New Concord John Glenn; Ashlin Bailey, Philo; Caden Dalton, Cadiz Harrison Central; Caden Harris, New Concord John Glenn; Hunter Sofka, Cambridge; Kaleb Brown, Steubenville; Chase Epsen, St. Clairsville; Ian Phillips, Steubenville; Gavin Thompson, New Concord John Glenn; Justice McCamick, St. Clairsville; Kwadre Williams, Steubenville; Logan Wilson, Wintersville Indian Creek; Calob Dalton, Carrollton; Braden Rostad, Gnadenhutten Indian Valley; Garrett Givens, Lisbon Beaver; Kyle Storer, Steubenville; Tyler Smarrella, Wintersville Indian Creek; Brock Luburgh, Duncan Falls Philo; Parker Zachrich, New Concord John Glenn; Aaron Phillip, Duncan Falls Philo; Logan Tuttle, Cambridge;

J.T. Keith, Plain City Jonathan Alder; Deo Samuel Pierre, Columbus East; Chase Whisner, Newark Licking Valley; Brody Matthews, Marengo Highland; Zaven Boland, Hebron Lakewood; Mack Marston, Utica; Robby Lowe, Utica; Connor Morgan, Plain City Jonathan Alder; Austin Messmore, Bloom-Carroll; Anthony Welsh, Bexley; Noah Hopkins, Newark Licking Valley; Garrett Myers, Utica; Tate Tobin, Marengo Highland; Zac Collins, Bloom-Carroll;

Marquan Herron, Youngstown East; Reese Best, Hubbard; Winford Dowdy Jr., Akron Buchtel; Evan Reinhart, Mogadore Field; Krys Riley-Richardson, Streetsboro; Kaleb Wright, Ravenna Southeast; Mychael Leno, Akron Buchtel; Andrew Sway, Streetsboro; Cheriff Jamison, Youngstown Mooney; Scott Campbell, Poland Seminary; Ethan Wright, Ravenna Southeast; Eric Shipsky, Poland Seminary; Ben Lahoski, Peninsula Woodridge; Delshawn Petroskey, Youngstown East; Luke Pipala, Youngstown Ursuline; Bradley Goodyear, Peninsula Woodridge; Anthony Fire, Youngstown Mooney;

Mick Lawrence, Chagrin Falls; Jacob Allen, Perry; Marvin Davies IV, Pepper Pike Orange; Henry Woofter, Chagrin Falls; Steven Connor, Perry; Bryce Cooper, Perry; Richie Picard, Conneaut; Dylan Naylor, LaGrange Keystone

Steward
https://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2018/11/web1_Dillon-Steward-2.jpgSteward

Burns
https://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2018/11/web1_Richard-Burns-2.jpgBurns

Porter
https://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2018/11/web1_Omar-Porter-2.jpgPorter

Thomas
https://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2018/11/web1_Gio-Thomas-2.jpgThomas
Trio of Blue Lions Special Mention, All-Ohio

By Chris Hoppes

choppes@aimmediamidwest.com