GREENFIELD — The Miami Trace Panthers track teams visited McClain High School in Greenfield for a tri-meet (along with Lynchburg-Clay) Tuesday, April 26.
McClain won the girls’ meet with 83 points to 56 for Miami Trace.
McClain won the boys’ meet, scoring 75 points to 66 for the Panthers.
For Miami Trace, Mallory Conklin won the 800-meter run in a time of 2:40.
Alyssa Butler won the long jump with a leap of 16’ 3 1/2”.
Eli Fliehman placed first in the 1600-meter run with a time of 5:17. He also won the 3200-meter run in 11:49.
Weston Melvin won the 400-meter dash in a time of 54.4.
Asher LeBeau won the 300-meter hurdle event in 45.1.
Todd Ford won the 800-meter run in a time of 2:24.
Cole Campbell took first in the discus throw with a distance of 128’ 0”.
MT Girls results
4 x 800-meter relay
MT, 2nd, 12:59 (Carley Payton, Hannah Binegar, Amberly Szczerbiak, Zoey Blanton)
100-meter hurdles
Jana Griffith, 2nd, 17.3; Courtney Arnold, 18.9; Hannah Houck, 20.7; Megan Brandt, 21.4
4 x 200-meter relay
1:57 (Sydney Martin, Alexis Gardner, Mary Pfeifer, Courtney Arnold)
1600-meter run
Amberly Szczerbiak, 2nd, 7:24
4 x 100-meter relay
54.8 (Jana Griffith, Gracie Shull, Mary Pfeifer, Alyssa Butler); 1:08 (Sureya Lopez, Hannah Cummings, Emily Turner, Libby Aleshire)
400-meter dash
Kaelin Pfeifer, 2nd, 1:06; Carley Payton, 3rd, 1:17
300-meter hurdles
Courtney Arnold, 2nd, 52.7; Megan Brandt, 59.2; Hannah Houck, 1:01
800-meter run
Mallory Conklin, 1st, 2:40; Gracie Shull, 3rd, 3:04; Zoey Blanton, 3:18
200-meter dash
Jana Griffith, 2nd, 28.7; Sydney Martin, 3rd, 29.3
3200-meter run
Amberly Szczerbiak, 2nd, 16:30
4 x 400-meter relay
4:49 (Sydney Martin, Mary Pfeifer, Alexis Gardner, Mallory Conklin)
Pole vault
Miranda Cory, 2nd, 7’ 0”; Gracie Shull, 6’ 0”
High jump
Sydney Martin, tie 2nd, 4’ 4”; Alexis Gardner, 4’ 2”; Amberly Szczerbiak, 4’ 2”; Megan Brandt, 4’ 0”
Long jump
Alyssa Butler, 1st, 16’ 3 1/2”; Sureya Lopez, 11’ 8 1/2”; Lilee Joseph, 10’ 9”
Shot put
Libby Aleshire, 2nd, 30’ 5”; Lilly Workman, 3rd, 28’ 2 1/2”; Emily Turner, 26’ 4”; Sureya Lopez, 26’ 3”; Hannah Cummings, 21’ 9”; Jordann Cockerill, 17’ 11”; Haylee Entrekin, 16’ 6”
Discus throw
Lilly Workman, 2nd, 106’ 2”; Libby Aleshire, 3rd, 104’ 5”; Hannah Cummings, 76’ 11”; Emily Turner, 76’ 0”; Sureya Lopez, 70’ 10”; Haylee Entriken, 44’ 5”; Jordann Cockerill, 38’ 2”
MT Boys results
4 x 800-meter relay
10:43 (Connor Hostetler, Justin Everhart, Reilly Campbell, Aiden Johnson)
110-meter hurdles
Brice Perkins, 2nd, 18.2; Asher LeBeau, 3rd, 18.9; Christian Rossiter, 20.3
100-meter dash
Taevin Brown, 2nd, 11.8; Landen Cope, 3rd, 11.9; Garrett Guess, 12.3; Jake Manbevers, 12.4; Bryson Wallace, 12.5; Angelo Friel, 12.5; Terrell Statham, 12.5; Konner Orso, 12.6; Ian Mavis, 13.0; Jayden Jones, 13.0; Evan Mollett, 13.2; Kolton Moore, 13.3; Justin Thompson, 13.4; Malachi Jones, 13.7; Ethan Smith, 13.8; Nathan Cockerill, 14.2; Nate Louderback, 14.7
4 x 200-meter relay
1:40 (Asher LeBeau, Aaron Little, Landen Cope, Jadon Rowe); 1:48 (Jake Combs, Brice Perkins, Terrell Statham, Keagan Williams)
1600-meter run
Eli Fliehman, 1st, 5:17; Todd Ford, 2nd, 5:31; Max Trimble, 3rd, 5:32; Josh Lewis, 5:48.3; Aiden Johnson, 5:48.6; Seth Thompson, 6:21
4 x 100-meter relay
45.7 (Landen Cope, Aaron Little, Taevin Brown, Jadon Rowe); 52.5 (Ethan Smith, Konner Orso, Terrell Statham, Malachi Jones); 54.9 (Caleb Bennett, Cole Campbell, Dylan Alltop, Bryce Bennett)
400-meter dash
Weston Melvin, 1st, 54.4; Ryan Smith, 58.8; Ray Finley, 1:13
300-meter hurdles
Asher LeBeau, 1st, 45.1; Brice Perkins, 2nd, 48.7
800-meter run
Todd Ford, 1st, 2:24; Connor Hostetler, 3rd, 2:37; Aiden Johnson, 2:44; Nehemiah Lehr, 2:43; Josh Lewis, 2:44; Seth Thompson, 2:55; Terrell Statham, 26.6; Konner Orso, 26.7; Garrett Guess, 27.0; Jayden Jones, 27.1
200-meter dash
Jake Manbevers, 3rd, 24.11; Landen Cope, 24.13; Aaron Little, 25.8; Bryson Wallace, 25.2; Ian Mavis, 26.3; Christian Rossiter, 26.5; Terrell Statham, 26.6; Konner Oros, 26.7; Garrett Guess, 27.0; Jayden Jones, 27.1; Keagan Williams, 27.1; Evan Mollett, 27.31; Kolton Moore, 27.32; Angelo Friel, 27.5; Ethan Smith, 28.1; Justin Thompson, 29.2; Jake Combs, 29.5; Nate Louderback, 30.2; Nathan Cockerill, 30.6; Malachi Jones, 32.4
3200-meter run
Eli Fliehman, 1st, 11:49; Justin Everhart, 3rd, 12:47
4 x 400-meter relay
4:02 (Jake Manbevers, Jadon Rowe, Bryson Wallace, Melvin)
Pole vault
Angelo Friel, 2nd, 8’ 0”
High jump
Eli Fliehman, 5’ 2”, tie 3rd, Melvin, 5’ 2”, tie 3rd; Garrett Guess, 5’ 0”
Long jump
Preston Reed, 2nd, 17’ 10 1/2”; Jake Manbevers, 16’ 11”; Bryson Wallace, 16’ 9”; Konner Orso, 16’ 5”; Aaron Little, 16’ 2”
Shot put
Cole Campbell, 3rd, 39’ 1/2”; Dylan Alltop, 38’ 2”; Bryce Bennett, 34’ 8”; Caleb Bennett, 29’ 4”; Todd Ford, 31’ 7”; Weston Pettit, 25’ 8”; Travis Workman, 24’ 6 1/2”
Discus throw
Cole Campbell, 1st, 128’ 0”; Dylan Alltop, 114’ 8”; Bryce Bennett, 109’ 2”; Caleb Bennett, 86’ 2”; Weston Pettit, 78’ 6”; Travis Workman, 63’ 9”