Lady Lions 3rd


Blue Lions 3rd, MT 4th, MT girls 6th after 1st day of District track meet

By Chris Hoppes - choppes@civitasmedia.com



Washington’s Jerrica Hites takes off on her leg of the 4 x 200-meter relay, having made the exchange with Jaelyn at the Division II District track meet Tuesday, May 16, 2017 at Washington High School.


Blake Pittser, right, of Miami Trace, competes in the 4 x 800-meter relay at the District track meet Tuesday, May 16, 2017 at Washington High School.


Washington’s Hannah Patterson competes in the 100-meter dash preliminaries at the District track meet Tuesday, May 16, 2017 at Washington High School.


Washington’s Liam Downing clears the bar in the pole vault at the Division II District track meet Tuesday, May 16, 2017. Downing placed third to qualify to next week’s Regional at Athens High School.


Mackenzie Grafstrom runs in a 100-meter prelim for Miami Trace at the Division II District track meet Tuesday, May 16, 2017 at Washington High School.


Olivia Flerchinger begins the anchor leg of the 4 x 200-meter relay for Miami Trace after the handoff from Lilly Litteral at the Division II District track meet Tuesday, May 16, 2017 at Washington High School.


Miami Trace’s Wes Seyfang competes in the discus throw at the Division II District track meet Tuesday, May 16, 2017. He placed second to qualify to next week’s Regional meet at Athens High School.


Washington’s Trent Langley clears a hurdle in the 110-meter event on day one of the 2017 Division II District track meet Tuesday, May 16. He qualified to Saturday’s finals in the event.


The Division II Southeast District track meet began on a sunny, very warm Tuesday, May 16 at Washington High School.

A total of three events were scored on the girls’ side and four were completed for the boys.

Unioto leads the girls’ meet with 16 points to 15 for Piketon and 13 for Washington.

Miami Trace currently sits in sixth place with 10 points.

On the boys’ side, Hillsboro leads with 25 points. Logan Elm is second with 20 points.

The Blue Lions are third with 19 points and Miami Trace is tied for fourth place with future league opponent Jackson, both with 16 team points.

In the girls’ 4 x 800-meter relay, Miami Trace placed seventh in a time of 11:29.79.

That team was made up of Aubrey McCoy, Kylie Pettit, Hazen Jacobs and Tori Evans.

Washington placed 10th in 12:58.71. Those team members were Alexa Harris, Haley Copas, Mckenna Garren and Kayla Welling.

The top four in each event qualify to the Regional meet which will be held at Athens High School (The Plains) Thursday, May 25 and Saturday, May 27. The top four finishers in that meet qualify to the State tournament June 2 and 3 at The Ohio State University.

In the 4 x 800-meter relay, Unioto won the District with a time of 10:34.11.

Circleville was second in 10:36.38, Waverly was third in 10:41.33 and Zane Trace was fourth in 10:41.82.

The other two events contested Tuesday were in the field, the shot put and high jump.

In the shot put, Miami Trace’s Kaite Seyfang will be heading to the Regionals. She placed second at the District with a throw of 37’ 7”.

Taylor Smith of Washington was fifth at 34’ 1 1/4”.

Washington’s Shawna Conger was 10th at 31’ 2 1/2” and Miami Trace’s Gretchen Ivers was 17th at 27’ 11 1/2”.

Summer Travis of Piketon won the shot put at 38’ 1 1/2”.

Autumn Mohan of Unioto was third at 36’ 9” and Paige Emnett of Wheelersburg was fourth at 34’ 8 3/4”.

In the high jump, Washington’s Rayana Burns is a Regional qualifier, placing second at 5’ 2”.

Teammate Savanna Davis was seventh at 4’ 8”.

For Miami Trace, Macey Stires was ninth at 4’ 6” and Tori Morrison tied for 10th at 4’ 6”.

Shae Petty of McDermott Northwest was the District champion at 5’ 4”.

Maria Boldoser of Logan Elm was third at 5’ 2” and Jordan Morris of Piketon was fourth at 5’ 0”.

In the boys 4 x 800-meter relay, Miami Trace placed fifth with a time of 8:46.36. That relay consisted of Blake Pittser, Jake Atwood, Simon DeBruin and Jotham Lewis.

Washington was seventh in a time of 9:16.17. Those four runners were Kameron Morris, Chris Conger, Josh Trimmer and Brandon Underwood.

Logan Elm won the District championship with a time of 8:18.04.

Zane Trace was second at 8:29.84, followed by Waverly, third at 8:39.11 and Minford fourth at 8:44.08.

The Blue Lions have two Regional qualifiers in the pole vault.

Levi Davis was second at 12’ 0” and Liam Downing was third at 12’ 0”.

Austin Goolsby of Hillsboro won the District at 15’ 6”. Mark Gallimore of Hillsboro was fourth at 12’ 0”.

Wyatt Cory of Miami Trace was fifth at 11’ 0”.

Goolsby also won the long jump at 22’ 6”.

Tre Ivey of Unioto was second at 21’ 6”; Blake McCoy of Jackson was third at 20’ 7 1/4” and Tyler Webb of McDermott Northwest of fourth at 20’ 4 1/2”.

Washington’s Dillon Steward was eighth at 19’ 11”. Teammate Miguel O’Flaherty was 10th at 19’ 3” and Andrew Amore of Miami Trace was 16th at 17’ 5”.

In the Discus throw, Miami Trace’s Wes Seyfang qualifies to the Regionals, placing second at 131’ 8”.

Washington’s Trevor Hicks was seventh at 119’ 2”. Teammate Adrian Butterbaugh was 17th at 105’ 10”.

Miami Trace’s Brad Mossbarger placed 16th at 106’ 4”.

Chucky Morris of Jackson was the District champion at 139’ 11”.

Haden Karshner of Logan Elm was third at 129’ 9” and Paul Link of Westfall placed fourth at 129’ 6”.

The 800, 1600 and 3200-meter running events will be held Saturday. The top four finishers in each event qualify to the Regional meet.

On the girls’ side, Washington’s Rayana Burns turned in the fastest preliminary time in the 100-meter dash: 13.03. There were 29 total runners in the event.

Miami Trace’s Macy Creamer is also through to the finals in the 100-meter dash with the sixth-fastest time of 13.37.

Washington’s Hannah Patterson was 20th in 14.97 and Miami Trace’s Mackenzie Grafstrom was 24th in 15.44.

In the 200-meter dash, Burns had the third-fastest time of 26.99. There were 22 runners competing in this event.

Grafstrom was 20th in 32.32.

Chayden Pitzer of McClain was the fastest in the prelims in 26.07.

There were 25 competitors in the 400-meter dash.

Burns was the fastest in the field at 59.81.

Miami Trace’s Abby Arledge also made it to the finals in eighth place at 1:07.24.

Washington’s Halli Wall was 12th in 1:09.26 and Anna Williams of Miami Trace was 22nd in 1:15.79.

Creamer is in the finals in the 100-meter hurdles. She was fourth-fastest out of a total of 22 competitors in 17.22.

Pitzer of McClain led the field at 16.00.

Raven Haithcock of Washington was 10th at 18.37. Patterson was 18th in 20:59 and Maddie Southward of Miami Trace was 21st in 21.77.

In the 300-meter hurdles, Creamer was second-fastest out of 18 in a time of 50.20.

Haithcock was 10th at 54.65.

Ellie Ruby of Wheelersburg led the way in a time of 48.67.

In the relays, Washington is in the finals of the 4 x 100-meter event, placing seventh in 53.42. Those runners are Jerrica Hites, Jaelyn Mason, Tabby Woods and Tahja Pettiford.

Miami Trace was ninth in 55.11. Those contestants were Rebecca Heckathorn, Emily Powell, Olivia Flerchinger and Lilly Litteral.

McClain led the way with a time of 51.07, eclipsing a 19-year-old record set by Sheridan of 51.20.

Those Tiger runners are Maddie Stegbauer, Hunter Schott, Ashley Hardesty and Chayden Pitzer.

Washington and Miami Trace both reached the finals of the 4 x 200-meter relay.

Washington was seventh in 1:56.76 and Miami Trace was eighth in 1:59.10.

For Washington, the runners are Mason, Hites, Pettiford and Tabby Woods.

For Miami Trace, the team is composed of Powell, Arledge, Litteral and Flerchinger.

McClain had the fastest semifinal time of 1:48.57. They are the same four runners as the 4 x 100 team.

Washington qualified to the finals in the 4 x 400-meter relay, placing sixth in 4:25.64. Those relay runners are Maddy Garrison, Pettiford, Savanna Davis and Woods.

Miami Trace was 11th in the 4 x 4 in 4:53.24. Those team members are Arledge, Krissy Ison, Anna Williams and Hazen Jacobs.

Circleville was the fastest in 4:20.07.

On the boys’ side, Miami Trace’s Drake Litteral is in the finals of the 100-meter dash with the second-fastest overall time of 11.52. There were 23 runners in the event.

Miami Trace’s Noah Wiseman was 14th at 12.27 and Washington’s Caden Smith was 16th at 12.52.

Faheem Gilbert of Waverly led the way with a time of 11.41.

Litteral led a field of 23 runners with the top time in the 200-meter dash: 22.87.

Teammate Elijah Sauceda will be in the finals, placing seventh in 23.88.

Smith was 16th at 25.39.

In the 400-meter dash, Sauceda was third-fastest out of 23 runners in 53.83.

Tanner Jennings of Waverly had the top time of 51.97.

In the 4 x 100-meter relay, Washington was ninth in 46.70. That team was comprised of Jacob Rice, Caleb Rice, Miguel O’Flaherty and Dillon Steward.

Miami Trace was disqualified in that event.

In the 4 x 200-meter relay, the Panthers recorded the fastest time of 14 teams in 1:33.12. That team is made up of Noah Wiseman, Elijah Sauceda, Brady Wallace and Drake Litteral.

Washington was ninth in 1:39.85. That team was O’Flaherty, Richie Burns, Caden Smith and Steward.

In the 4 x 400-meter relay, Miami Trace was 12th in 3:55.50. Those team members were Wyatt Cory, Jake Atwood, Nick Elrich and Henry DeBruin.

Washington did not have a team in that relay.

Waverly led the way with a time of 3:33.50.

Field events on Saturday will be the girls pole vault, long jump and discus throw. For the boys, field events will be the shot put, high jump.

Field events begin Saturday at 10 a.m. and finals on the track start at noon.

Washington’s Jerrica Hites takes off on her leg of the 4 x 200-meter relay, having made the exchange with Jaelyn at the Division II District track meet Tuesday, May 16, 2017 at Washington High School.
http://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2017/05/web1_Jaelyn-Mason-Jerrica-Hites.jpgWashington’s Jerrica Hites takes off on her leg of the 4 x 200-meter relay, having made the exchange with Jaelyn at the Division II District track meet Tuesday, May 16, 2017 at Washington High School.

Blake Pittser, right, of Miami Trace, competes in the 4 x 800-meter relay at the District track meet Tuesday, May 16, 2017 at Washington High School.
http://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2017/05/web1_Blake-Pittser-at-Districts.jpgBlake Pittser, right, of Miami Trace, competes in the 4 x 800-meter relay at the District track meet Tuesday, May 16, 2017 at Washington High School.

Washington’s Hannah Patterson competes in the 100-meter dash preliminaries at the District track meet Tuesday, May 16, 2017 at Washington High School.
http://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2017/05/web1_Hannah-Patterson-at-Districts-5-16-2017.jpgWashington’s Hannah Patterson competes in the 100-meter dash preliminaries at the District track meet Tuesday, May 16, 2017 at Washington High School.

Washington’s Liam Downing clears the bar in the pole vault at the Division II District track meet Tuesday, May 16, 2017. Downing placed third to qualify to next week’s Regional at Athens High School.
http://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2017/05/web1_Liam-Downing-pole-vault-at-Districts-5-16-2017.jpgWashington’s Liam Downing clears the bar in the pole vault at the Division II District track meet Tuesday, May 16, 2017. Downing placed third to qualify to next week’s Regional at Athens High School.

Mackenzie Grafstrom runs in a 100-meter prelim for Miami Trace at the Division II District track meet Tuesday, May 16, 2017 at Washington High School.
http://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2017/05/web1_Mackenzie-Grafstrom-at-Dist-100-meters-5-16-2017.jpgMackenzie Grafstrom runs in a 100-meter prelim for Miami Trace at the Division II District track meet Tuesday, May 16, 2017 at Washington High School.

Olivia Flerchinger begins the anchor leg of the 4 x 200-meter relay for Miami Trace after the handoff from Lilly Litteral at the Division II District track meet Tuesday, May 16, 2017 at Washington High School.
http://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2017/05/web1_MT-girls-relay-handoff-at-Districts-5-16-2017.jpgOlivia Flerchinger begins the anchor leg of the 4 x 200-meter relay for Miami Trace after the handoff from Lilly Litteral at the Division II District track meet Tuesday, May 16, 2017 at Washington High School.

Miami Trace’s Wes Seyfang competes in the discus throw at the Division II District track meet Tuesday, May 16, 2017. He placed second to qualify to next week’s Regional meet at Athens High School.
http://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2017/05/web1_Wes-Seyfang-at-Districts-5-16-2017.jpgMiami Trace’s Wes Seyfang competes in the discus throw at the Division II District track meet Tuesday, May 16, 2017. He placed second to qualify to next week’s Regional meet at Athens High School.

Washington’s Trent Langley clears a hurdle in the 110-meter event on day one of the 2017 Division II District track meet Tuesday, May 16. He qualified to Saturday’s finals in the event.
http://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2017/05/web1_Trent-langley-110-hurdles.jpgWashington’s Trent Langley clears a hurdle in the 110-meter event on day one of the 2017 Division II District track meet Tuesday, May 16. He qualified to Saturday’s finals in the event.
Blue Lions 3rd, MT 4th, MT girls 6th after 1st day of District track meet

By Chris Hoppes

choppes@civitasmedia.com

Reach Chris Hoppes at 740-335-3611, ext. 1104, or on Twitter @choppes1

Reach Chris Hoppes at 740-335-3611, ext. 1104, or on Twitter @choppes1