12 local players receive All-SCOL honors


Staff report



Three members of the Miami Trace Panthers and one from the Washington Blue Lions have been named First Team, All-SCOL in basketball for the 2016-17 season.

Miami Trace seniors DeAndre Pettiford, Tyrae Pettiford and Blake Pittser are First Team, All-SCOL.

Miami Trace was outright SCOL champions for 2016-17.

Sophomore Evan Upthegrove of Washington was named First Team, All-SCOL. He is the only sophomore accorded this honor.

Senior Jarett Patton of Washington and junior Cameron Carter of Miami Trace were named Second Team, All-SCOL.

On the girls’ side, Miami Trace, outright SCOL champions, have three First Team, All-SCOL members: juniors Tanner Bryant and Victoria Fliehman and senior Hanna Reisinger.

Washington sophomore Hannah Haithcock was named First Team, All-SCOL.

Miami Trace sophomore Cassidy Lovett and Washington freshman Rayana Burns were named Second Team, All-SCOL.

First Team, All-SCOL players and league champion teams will be honored at the South Central Ohio League’s final-ever winter sports banquet Monday, March 13.

Boys First Team, All-SCOL

DeAndre Pettiford, Sr., Miami Trace; Tyrae Pettiford, Sr., Miami Trace; Blake Pittser, Sr., Miami Trace; Evan Upthegrove, So., Washington; Seth Barnes, Sr., Chillicothe; Branden Maughmer, Jr., Chillicothe; Dylan Beaugard, Jr., Wilmington; Jeffrey Mansfield, Sr., Wilmington; Jacob Starkey, Sr., McClain; Wyatt Floyd, Jr., East Clinton; Ethan Watson, Jr., Hillsboro.

Boys Second Team, All-SCOL

Cameron Carter, Jr., Miami Trace; Jarett Patton, Sr., Washington; Trey Uetrecht, Jr., Clinton-Massie; Nick Chowning, Sr., Clinton-Massie; J.T. McCarren, Jr., East Clinton; Chris Wolary, Sr., Wilmington.

Girls First Team, All-SCOL

Tanner Bryant, Jr., Miami Trace; Victoria Fliehman, Jr., Miami Trace; Hanna Reisinger, Sr., Miami Trace; Hannah Haithcock, So., Washington; Osh Brown, Sr., Chillicothe; Shawnee Smith, Jr., Chillicothe; Shawntel Smith, Sr., Chillicothe; Taylor Polley, Sr., McClain; Malea Montavon, Sr., McClain; Mya Jackson, So., Wilmington; Faith Sanderson, Jr., Wilmington.

Girls Second Team, All-SCOL

Cassidy Lovett, So., Miami Trace; Rayana Burns, Fr., Washington; Faith Cottrell, So., Clinton-Massie; Paige Lilly, Jr., East Clinton; Madison Marsh, Jr., Hillsboro; Beth Montgomery, Sr., McClain; Leah Frisco, Jr., Wilmington.

Staff report