Lady Panther swimmers win Cavs’ tri-meet


Submitted article



CHILLICOTHE — The Miami Trace and Washington swim teams competed in an SCOL tri-meet Thursday, Dec. 8 at the Ross County YMCA in Chillicothe.

In the girls’ competition, Miami Trace was victorious with a team score of 101 followed by Chillicothe with 90 points and Washington with 31 points.

First place individual finishers for the Lady Panthers were: Addie Braden, 200 freestyle, 2:35.37, Clare Sollars, 100 freestyle, 1:06.43 and the 500 freestyle, 6:43.32, and Kaitlyn Taylor, 30.27, 50 freestyle.

With a first place finish for Washington was Grace Gerber, 100 butterfly, 1:38.13.

First place relay team finishers for the Lady Panthers were: 200 free relay team members Gretchen Rife, Clarissa Hostetler, Kaitlyn Taylor, and Lauren Truex, 2:07.84 and the 400 free relay team Lauren Truex, Katlyn Taylor, Addie Braden and Clare Sollars with a time of 4:36.77.

Chillicothe came out on top of the boys’ competition with 131 points, followed by Miami Trace with 42. Washington came in third with 34 points.

For the Panthers, Jacob Haldeman won the 50 freestyle with a time of 25.16.

The next meet for Miami Trace and Washington is Thursday, Dec. 15 at 5 p.m. at the Hillsboro YMCA.

Meet results for the Lady Panthers and Blue Lions:

200 Medley Relay – MT Clare Sollars, Destiny Schook, Morgan Leisure, and Katlyn Taylor, 2nd, 2:27.64. WCH Miranda Landis, Alexandria Cartwright, Megan Rohrer, and Grace Gerber, 3rd, 2:32.74. MT Tori Morrison, Taylor Barrett, Gretchen Rife and Clarissa Hostetler, 4th, 2:34.81.

200 Yard Freestyle – MT Addie Braden, 1st, 2:35.37 and Lauren Truex, 2nd, 2:36.91, WCH Christina Luebbe, 5th, 3:28.29, and Aria Marting, 6th, 3:43.11.

200 Yard IM – WCH Megan Rohrer, 2nd, 3:06.72, MT Morgan Leasure, 3rd, 3:20.64 and Taylor Barrett, 4th, 3:24.4, WCH Miranda Landis, 3:29.22, 6th.

50 Yard Freestyle – MT Katlyn Taylor, 1st, 30.27 and Lauren Truex, 2nd, 31.12. WCH Grace Gerber, 4th, 33.05 and A Dunn, 6th 36:.02.

100 Yard Butterfly – WCH Grace Gerber, 1st, 1:38.13.

100 Yard Freestyle – MT Clare Sollars, 1st, 1:06.42 and Olivia Flerchinger 4th, 1:20.79. WCH Faith Kobel, 5th, 1:29.71 and Mackinzie Truex, 1:41.40.

500 Yard Freestyle MT Clare Sollars, 1st, 6:43.32 and Addie Braden, 2rd, 7:08.98. WCH Faith Kobel, 5th, 9:19.70 and Camryn Waldrop, 6th, 9:25.25.

200 Freestyle Relay – MT Kaitlyn Taylor, Gretchen Rife, Lauren Truex, Clarissa Hostetler, 1st, 2:07.04 and Marissa Sheets, Lily Litteral, Kylie Pettit and Keely Smith 2nd, 2:14.94. WCH Abigail Dunn, Grace Gerber, Faith Kobel, and Megan Rohrer, 4th, 2:19.10, and Delany Greer, Cartwright, Garren and Landis, 6th, 2:33.94.

100 Yard Backstroke – MT Tori Morrison, 2nd, 1:24.41 and Kiersten Odierno, 4th, 1:37.75. WCH Aria Marting, 5th, 1:41.04 and Abigail Dunn, 6th, 1:47.58.

100 Yard Breastroke – WCH Megan Rohrer, 3rd, 1:27.73 MT Destiny Schook, 4th, 1:34.51 and Taylor Barrett, 5th, 1:37.87, WCH Alexandria Cartwright, 6th, 1:47.95.

400 Yard Freestyle Relay – MT Addie Braden, Lauren Truex, Kaitlyn Taylor, and Clare Sollars, 1st, 4:36.77, and Morgan Leisure, Clarissa Hostetler, Allie Streightenberger and Gretchen Rife, 3rd, 5:07.69. WCH Christina Luebbe, Faith Kobel, Camryn Waldrop and Mackinzie Truex, 5th, 6:03.50, Kara Vohra, Aria Marting, Delaney Greer and Miranda Landis, 6th, 6:31.31.

Meet results for the Panther and Blue Lion Boys:

200 Medley Relay – WCH Cameron Burns, Spenser Minyo, Liam Downing, and Kyler Runk, 2nd, 2:17.06.

200 Yard Freestyle – MT Justin Jones, 3rd, 2:55.52 and Josh Liff, 5th, 3:14.15. WCH Trevor Minyo, 4th, 3:05.14.

200 Yard IM – WCH Spenser Minyo, 3rd, 3:06.45.

50 Yard Freestyle – MT Jacob Haldeman, 1st, 25.16 and Colton Sword, 6th, 40.38. WCH Liam Downing, 4th, 28.23, Kyler Runk, 5th, 31.24.

100 Yard Butterfly – WCH Liam Downing, 3rd, 1:14.79 and Kyler Runk, 4th, 1:28.39.

100 Yard Freestyle – MT Gavin Harper, 3rd, 1:02.25 and Kahlin Orso 6th, 1:30.63. WCH Cameron Burns, 4th, 1:11.59 and Trevor Minyo, 5th, 1:23.24.

500 Yard Freestyle – MT Hunter Howard, 3rd, 7:45.88.

200 Freestyle Relay – WCH Kyler Runk, Spenser Minyo, Cameron Burns and Liam Downing, 3rd, 2:01.82 MT Gavin Harper, Josh Liff, Hunter Howard, and Jacob Haldeman, 4th, 2:06.10, and Hunter Rousch, Kahlin Orso, Jacob Downing and Justin Jones, 5th, 2:38.02.

100 Yard Backstroke – WCH Cameron Burns, 3rd, 1:25.15 MT Gavin Harper, 4th, 1:35.23 and Justin Jones, 5th, 1:45.14.

100 Yard Breastroke – MT Jacob Haldeman, 2nd, 1:13.75 WCH Spenser Minyo, 3rd, 1:27.56. MT Hunter Rousch, 5th, 2:01.07.

400 Yard Freestyle Relay – MT Gavin Harper, Hunter Howard, Justin Jones, and Jacob Haldeman, 2rd, 5:01.25, and Trevor Throckmorton, Hunter Rousch, Kahlin Orso, and Josh Liff, 4th, 6:13.08.

Submitted article