DeAndre Pettiford


Blake Pittser


Tiante Connell


Three Miami Trace football players have been named Special Mention, All-Ohio for 2016 by the Associated Press.

Seniors Blake Pittser, DeAndre Pettiford and Tiante Connell have been honored for their efforts for this past season.

The following is the entire list of players in Division III who received All-Ohio honors for the year.

2016 AP All-Ohio Division III team

COLUMBUS, Ohio (AP) — The Associated Press 2016 Division III All-Ohio football team:

DIVISION III

First team

Offense

Ends/wide receivers: Tyler Adams, Louisville, 6-0, 175, sr.; Noah Kremer, Franklin, 6-4, 180, sr.; Mikele Cumberland, Columbus Hamilton Township, 5-10, 161, sr.; John Wolfe, Ashland, 6-0, 175, sr.

Linemen: Parker Getz, Bexley, 6-2, 240, sr.; Nolan Rumler, Akron Hoban, 6-4, 290; Maxton Edgerly, Bay, 6-3, 275, sr.; Nik Pruss, Toledo Central Catholic, 6-1, 250, sr.; Justin Clark, Cincinnati Mount Healthy, 6-4, 270, sr.; Nate Monnin, Piqua, 6-5, 267, sr.

Quarterbacks: Branden Maughmer, Chillicothe, 6-2, 160, jr.; Keeshawn Ramsey, Columbus Eastmoor Academy, 5-11, 195, sr.; Jayden Cunningham, University School, 6-1, 190, jr.

Backs: Alonzo Booth, Columbus DeSales, 6-1, 245, sr.; Jemarulin Suggs, Akron East, 5-11, 190, sr.; Todd Sibley, Akron Hoban, 5-11, 210 sr.; Michael Warren, Toledo Central Catholic, 5-10, 210, sr.; Raveion Hargrove, Trotwood-Madison, 5-7, 165, jr.

Kicker: Colton McFadden, Poland, 6-0, 185, sr.

Defense

Linemen: Jabari Taylor, Akron Hoban, 6-1, 265, sr.; James Hudson, Toledo Central Catholic, 6-5, 280, sr.; Aarin Smoot-Baker, Columbus Beechcroft, 6-2, 245, sr.; A.J. Bryant, Thornville Sheridan, 5-11, 265, sr.; Devon Smith, Trotwood-Madison, 6-0, 197, sr.; R.J. Harris, Zanesville, 6-7, 292, sr.

Linebackers: John Corcella, Bexley, 5-10, 170, sr.; Drue Nolen, Dover, 5-8, 185, sr.; Victor Williams, Warren Howland, 6-0, 190, sr.; T.J. Gerhardt, Lexington, 5-9, 195, sr.; Kobe Vinegar, Trotwood-Madison, 5-10, 170, sr.; Dallas Fields, Toledo Central Catholic, 6-1, 215, jr.; Jacob Cyrus, New Richmond, 5-10, 185, sr.

Backs: Jimmy Hoke, Bay, 6-0, 190, sr.; Chris Santillan, Delaware Buckeye Valley, 5-10, 175, sr.; Treon Sibley, Akron Coventry, 6- 0, 170, jr.; Antoine French, Columbus Eastmoor Academy, 6-1, 165, sr.; Conner Long, Clyde, 5-11, 177, jr.

Punter: Jack Staggs, Columbus Whetstone, 6-3, 200, sr.

Offensive player of the year: Michael Warren, Toledo Central Catholic

Defensive player of the year: Aarin Smoot-Baker, Columbus Beechcroft

Coach of the year: Marques Hayes, Akron East

Second team

Offense

Ends/wide receivers: Jack Peterson, Granville, 6-0, 160, sr.; DeAndre Clark, Dover, 5-11, 165, sr.

Linemen: Chad Douglas, Columbus Independence, 6-1, 285, sr.; Drew McLuckie, Columbus DeSales, 6-4, 215, sr.; Zack Yackey, Dover, 6-2, 20, sr.; Hunter Gray, Medina Buckeye, 6-2, 240, sr.; Justin Leonard, Chillicothe, 6-2, 205, sr.; Joey Morlino, St. Marys Memorial, 6-2, 220, sr.; Kendall Nesbitt, Whitehall-Yearling. 6-2, 225, jr.

Quarterbacks: Josh Anderson, New Richmond, 5-9, 172, so.; Logan Bitikofer, New Philadelphia, 6-3, 200, sr.; Dylan Dupler, Thornville Sheridan, 6-4, 185, sr.; Alec Sayre, Dover, 6-0, 190, so.; Ja’Vez Alexander, Sandusky, 6-3, 188, jr.; Brendan Sano, Athens, 6-3, 210, sr.

Backs: Jaquiez Sampson, Alliance Marlington, 5-9, 175, sr.; Ryan Montgomery, Franklin, 5-11, 185, jr.; Micah Fliegel, Bexley, 5-7, 175, sr.; Dameon Crawford, Rocky River, 5-8, 157, jr; Siraj Muhammad, Whitehall-Yearling, 5-8, 170, sr.

Kicker: Dominic DiMaccio, Columbus DeSales, 5-9, 160, sr.

Defense

Linemen: Derrius Mullins, Columbus DeSales, 6-5, 320, sr.; Justin Sampson, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-2, 220, sr.; De’Andre Brimage, Akron East, 6-2, 260, sr.; Jack Dawson, Chagrin Falls, 6-3, 270, jr.; Matt Patten, St. Marys Memorial, 6-2, 240, sr.; Tristen Cox, Piqua, 6-4, 294, sr.; Mason Giordano, Canfield, 6-1, 265, sr.; Tavion Bryant, Columbus Beechcroft. 6-2, 210, sr.

Linebackers: Ryan Corkrean, Columbus DeSales, 6-2, 215, sr.; Brandon Bischof, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-2, 210, sr.; Arison Sanders, Akron Hoban, 6-1, 200, sr.; Blake Bollon, New Philadelphia, 6-1, 215, sr.; Miles Poff, Columbus Whetstone, 6-1, 218, sr.; Trevon Hughes, Columbus Eastmoor Academy, 5-10, 220, sr.

Backs: Trenten Scott, Franklin, 5-9, 175, sr.; Dawson Martin, Dayton Belmont, 5-11, 180, jr.; Simon Kroos, Bexley, 6-2, 171, sr.; TaQuan Williams, Whitehall-Yearling, 6-0, 170, sr.

Punter: Griffin Rinner, Norwalk, 5-11, 185, sr.

Third team

Offense

Ends/wide receivers: Dusty Burkhart, Akron Coventry, 6-2, 185, sr.

Linemen: Aaron Gregory, Norton, 6-5, 290, sr.; Connor Barton, Wilmington, 6-2, 280, jr.; Travis Geiger, Columbus Marion-Franklin, 6-5, 320, jr.

Quarterbacks: Chris Pennell, Alliance Marlington, 6-2, 185, sr.; Danny Clark, Akron Hoban, 6-4, 230, sr.

Backs: Joe Daddario, Chesterland West Geauga, 5-8, 170, sr.; Eric Spicer, St. Marys Memorial, 5-9, 170, sr.

Kicker: Tristan Meyer, Wapakoneta, 6-0, 170, sr.

Defense

Linemen: Aidan Ammons, Lexington, 6-2, 195, sr.; Mathieu Holt, Granville, 6-3, 173, sr.

Linebackers: Landon Hall, Wapakoneta, 6-2, 200, sr.; Brad Crislip, Ravenna, 5-10, 195, sr.; Zach DiLauro, Akron Springfield, 5-11, 205, jr.; Dustin McCullough, Medina Buckeye, 5-8, 200, sr.; Stephen Baugh, Warren Howland, 6-0, 190, sr.

Backs: Marquess Callaway, Akron East, 6-1, 170, sr.

Punter: Alex Story, Dayton Carroll, 6-0, 185, sr.

Special Mention

Jerrimi Williams, Columbus Whetstone; Dre Hess, Dover; Peyton Speicher, New Philadelphia; Jacob Grubbs, Carrollton; Skyler Gray, Zanesville; Logan Harrelson, McConnelsville Morgan; Scott Harry, McConnelsville Morgan; Kye Crowthers, New Philadelphia; Chase Flanagan, Carrollton; Will Hinkle, Dover; Seth Parker, New Philadelphia; Lukas Kimble, New Philadelphia; Zeph Morgan, Zanesville; Brenton Miller, Carrollton; Kolten Chapman, Zanesville; Cole Earich, McConnelsville Morgan; D.J. Hancock, Alliance; Jerome Hall, Akron Kenmore; Connor Browne, Ravenna; Drew Davies, Poland; Kendrick Buckley, Warren Howland; Daeshon Martin, Akron Hoban; Duce Johnson, Alliance; Michael Connalley Akron Buchtel; Sean Cooley, Alliance Marlington; Scott Walter, Akron St. Vincent-St. Mary; Marquess Callaway, Akron East; Tyler Srbinovich, Niles McKinley; Kymani Jones, Ravenna; Dominick Kriz, Medina Buckeye; DeCavlion Reese, Cleveland Benedictine; Antonio Dargaj, Hunting Valley University School; Alex Ludwick, Parma Padua Franciscan; Ryan Borkey, Mentor Lake Catholic; John Reid, Bay Village Bay; Albert Becker, Rocky River; Donovan Corlew, Cleveland Benedictine; Jake Penko, Parma Padua Franciscan; Sean Chambers, Bay Village Bay; Michael Konrad, Rocky River; Titus Snavely, Rocky River; Camryn Hubbard, Hunting Valley University School; Anthony Amata, Mentor Lake Catholic; Trey Psota, Bay Village Bay; Charlie Koach, Chesterland West Geauga; Creshawn Long, Parma Padua Franciscan; Sam Gaizutis, Chagrin Falls; Darrius Alston, Mentor Lake Catholic; Jack Aerni, Rocky River; Brandon Scadlock, Hunting Valley University School; Keith Williams, Cleveland Benedictine; Anthony Coneglio, Chesterland West Geauga; Cavon Croom, Sandusky; Tanner Davenport, Clyde; John Valentine, Ashland; Ryan Lowden, Wapakoneta; Marcellus Hunt, Woodward; Jeremy Christoff, Bowling Green; Shayne Work, Sandusky; Keysean Amison, Sandusky Perkins; Cade Stover, Lexington; Dustin Howell, St. Marys Memorial; Maddux Liles, Wapakoneta; Travis Moore, Marietta; Robert Dickelman, Athens; Michael Gittings, Thornville Sheridan; Brody Rodgers, Athens; Luke Carpenter, Athens; Austin Miller, Hillsboro; Chucky Morris, Jackson; Johnny Farley, Jackson; Trent Dawson, Marietta; Naylan Yates, McArthur Vinton County; Bryce Hall, Jackson; Blake McCoy, Jackson; Blake Pittser, Miami Trace; Trey Brown, Thornville Sheridan; Simon Roderick; Gary Vincent, Hillsboro; Codey Roseberry, Jackson; Cole Riffle, Vincent Warren; Seth Barnes, Chillicothe; Malachi Reissig, Chillicothe; Tiante Connell, Miami Trace; Andy Kostival, Athens; Justyn Bobo, Thornville Sheridan; Isaac Danford, Marietta; Khaleel Danzy, Chillicothe; DeAndre Pettiford, Miami Trace; Hunter Nichols, McArthur Vinton County; Ghye Wilson, Eaton; Greg Jackson, Cincinnati Northwest; Dan Troxell, New Richmond; Brandon Shelton, Cincinnati Northwest; Cole Carmosino, Cincinnati Archbishop McNicholas; Lamont Harris, Dayton Carroll; Lonnie Phelps, Cincinnati Mount Healthy; Trayvon Wilburn, Cincinnati Mount Healthy; Logan Eldridge, Greenville; Ethan Gundler, New Richmond.

DeAndre Pettiford
http://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2016/12/web1_DeAndre-Pettiford.jpgDeAndre Pettiford

Blake Pittser
http://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2016/12/web1_Pitzer2c-Blake-3-.jpgBlake Pittser

Tiante Connell
http://www.recordherald.com/wp-content/uploads/sites/27/2016/12/web1_Connell2c-Tiante.jpgTiante Connell